България ще има и собствен щанд на Лайпцигския панаир на книгата. Подкрепа за сключване на споразумение за сътрудничество между Министерството на културата и фондация „Пруско културно наследство”, която управлява всички държавни музеи и галерии на територията на град Берлин, получи министър Боил Банов от сенатора по културните и европейските въпроси на провинцията д-р Клаус Ледерер. Двамата се срещнаха в рамките на работното посещение на министъра на културата в Германия, съобщиха от пресцентъра на министерството.
Още: Отличия от Столичната библиотека: Кои са най-четените автори и най-активните читатели за 2024 г.
Във фондацията участват представители на всички 16 федерални провинции, с които могат да се провеждат допълнителни разговори за размяна на изложби и колекции, представящи богатото наследство на двете страни. По време на срещата беше обсъдена взаимната полза от размяната на събития и опит във всички сфери на изкуството, културата, медиите и законодателството.
Други конкретни проекти, по които Българският културен институт в Берлин търси подкрепа за реализация, са: изграждането на инсталацията „Българските букви” на брега на река Шпрее и провеждане на конкурс за млади пианисти, които изпълняват български композитори, са предвидени да бъдат реализирани следващата година.
Министър Боил Банов и българската делегация посетиха и централата на европейската организация „Традуки“, където проведоха разговор с Антие Контиус, ръководител мрежата за преводи и изп. дир. на фондация „Самуел Фишер“. По време на срещата бяха изтъкнати предимствата за авторите и книгоиздателите от включването на България като пълноправен член на организацията, което предстои да бъде одобрено от Народното събрание. Едно от предложенията на министър Банов, което беше прието от домакините, е следващото заседание на Управителния съвет на организацията да е в София през ноември следващата година. Уточнено беше и през март 2020 г. България да участва със свой щанд на Лайпцигския панаир на книгата.
Още: "Играта на Касапина" - дългоочакваното продължение на хорър сензацията "Касапина и орехчето"
Още: За първи път в България: "Жени, лишени от търпение" – литературният бунт на Джаили Амаду Амал
От сътрудничеството в областта на преводите ще спечелят и сценичните изкуства, които ще разширят възможностите за поставяне на произведения от чужди автори, подчерта министърът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение от Теодор Кърчев, посветено на видния съратник на Апостола - Христо Иванов - Големия
Още: 8 жени обвиняват писателя Нийл Геймън в сексуално BDSM насилие