Аудио книгите навлизат все повече в съвременния живот. Някои ги отричат, страхувайки се, че по този начин „изневеряват” на добрата стара книга, но това е наистина далеч от истината. Дори обратното, аудио съдържанието помага за изграждане и подобряване на жизненоважни умения като свободно владеене на език, речников запас, произношение и разбиране - умения, които често повишават резултатите от четенето и на книжните варианти. Освен това, аудио книгите са полезен инструмент за борба с негативните мисли и чувства в трудни времена на социална дистанцираност. Ето 5 начина, по които този тип съдържание може да подобри вашето емоционално и физическо здраве.
1. Аудио книгите повдигат настроението и рушат негативните модели на мислене
Различни изследвания доказват, че за тези от нас, склонни към тревожност и депресия или които имат проблем с концентрацията върху страниците, слушането на някой друг как чете на глас може да помогне, като замени негативните мисли с други емоции. Препоръчваме ви да започнете с класика като "Подсъзнанието може всичко" на Джон Кехоу.
2. Носят същите ползи като четенето на хартия
В проучване, публикувано в Journal of Neuroscience, изследователи от лабораторията в Бъркли са сканирали мозъците на деветдесет участници, докато четат и слушат. Разглеждайки резултатите и анализа на данните, изследователите стигат до заключението, че историите стимулират същите познавателни и емоционални области, независимо от техния носител. Ако обичате да се "загубвате" в сложни концепции като Големия взрив, еволюцията, тектониката, размера на ядрото на атома и дори квантовата физика, енциклопедията "Кратка история на почти всичко" от Бил Брайсън ще ви допадне!
3. Дават почивка на очите
Повечето хора прекарват над седем часа на ден в гледане на цифрови екрани, което може да доведе до замъглено зрение, напрежение в очите и дългосрочни проблеми. Освен това, има доказана връзка между използването на социалните медии и чувството за самота и депресия - още една причина да включите аудио книга на телефона.
4. Подобряват управлението на времето
Възможността да работим с мозъка си и да четем книги, докато изпълняваме задачи като шофиране, почистване или спорт, е печеливша и позволява по-малко удовлетворяващите задължения да станат по-приятни, намалявайки стреса. А пък и винаги можете мислено да отпътувате надалеч - например, в Града на любовта, който се оказва и град на тайни в "Парижка тайна" от Карън Суон.
5. Обогатява общата култура
Ако не сте сред феновете на художествена литература, не забравяйте, че дигиталният свят е наистина адски голям. Аудио съдържанието може да включва различни подкасти спрямо интересите ви, като ние горещо ви препоръчваме новия подкаст на Петя Дикова и Илиян Любомиров, специално за Storytel.