Доколко кметът на Благоевград е заплашен от прекратяване на правомощията - това си постави за цел да провери Actualno.com.
Още: Благоевград посрещна Новата 2025 г. под открито небе
Още: Ето кога стартира първият етап за записване в детски ясли в Благоевград
Припомняме, че с оповестено на 22-ри януари решение на Административният съд в Благоевград се отменя отказът на Общинската избирателна комисия да прекрати предсрочно пълномощията на градоначалника Румен Томов.
Днес пред bTV той заяви категорично, че ще обжалва решението на съда и че ще сезира прокуратурата заради управлението на предшественика си Атанас Камбитов.
Но да погледнем фактите. С избирането му за кмет на 4-ти ноември Румен Томов е разполагал с един месец срок да излезе от фирмите, които управлява. Тоест, до 4-ти декември 2019-та. Съвсем навреме, на 18-ти ноември, той е заличен като едноличен собственик и управител на капитала на "АЛМА-ЕМ" ЕООД. Сега дружеството е ООД. На същата дата е заличен като управител и съдружник във фирма "ТАН" ООД.
Още: Ето кой взе призата "Спортист на годината" в Благоевград
Още: Община Благоевград подменя над 2800 улични лампи с нови LED тела
Още по-рано, на 14-ти ноември, е заличен като управител на фирма "Изгрев 365" ООД. И тя е била еднолична негова собственост. Проблемът е с друга негова фирма.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Благоевград заедно с приюта за бездомни животни с призив „Бъди пазител, подай сигнал“
Едва на 17-ти декември, след законовия срок, е заличена фирмата му ЕТ "РУМЕН ТОМОВ-АЛМА-ЕМ". Молбата за това е подадена на 12-ти декември.
Заличавайки я, неин правоприемник става ЕТ "РУМЕН ТОМОВ-АЛМА-ЕМ-МАРТИН ТОМОВ". Едната и другата са с еднакъв предмет на дейност – отглеждане и обучение на деца от 5 до 8-годишна възраст по немски език, организиране на курсове по западни езици, производство, търговия, внос и износ на промишлени стоки, стоки за бита, селско-стопанска продукция, дамско, мъжко и детски облекла, трикотаж, детски играчки и др.
Съобразно нормата на чл. 41, ал. 1 ЗМСМА (Закон за местното самоуправление и местната администрация), кметовете на общини, на райони и на кметства, кметските наместници, заместник-кметовете на общини и на райони и секретарите на общини не могат да извършват търговска дейност по смисъла на Търговския закон, да бъдат контрольори, управители или прокуристи в търговски дружества, търговски пълномощници, търговски представители, търговски посредници, синдици, ликвидатори или да участват в надзорни, управителни и контролни органи на търговски дружества и кооперации за времето на мандата им.
Още: Кметът на Благоевград и бранш си стиснаха ръцете за промените в туристическия данък
Още: Община Благоевград обяви ден на почит към паметта на загиналите младежи
В едномесечен срок от обявяването на изборните резултати, съответно от приемането на решението на общинския съвет, кметът първо трябва да предприеме мерки за прекратяване на търговската дейност или да бъде освободен от заеманата длъжност. Второ, трябва да уведоми писмено за това председателя на ОбС. И трето, да уведоми Общинската избирателна комисия (ОИК).
Неизпълнението на тези задължения води до предсрочно прекратяване на пълномощията на кмета.
В този казус Румен Томов според съда не е изпълнил нито едно от трите изисквания на чл.41, ал. 3 ЗМСМА.
От момента на обявяване на изборния резултат с решение от 4-ти ноември на ОИК – Благоевград, започва да тече едномесечният срок за Томов, в който той да се освободи от фирмите си. Срокът за това е 04.12.2019 г. Съдът е установил, че новоизбраният кмет не е предприел необходимите действия в този срок, тъй като според данните от Търговския регистър прекратяването на дейността със заличаване на търговеца е станало едва на 17.12.2019 г.
Действително с Договор за прехвърляне на търговско предприятие от 25.11.2019 г., градоначалникът в качеството си на ЕТ "РУМЕН ТОМОВ-АЛМА-ЕМ" е прехвърлил на сина си Мартин търговското си предприятие и то вече е с название ЕТ "Румен Томов - Алма-ЕМ-Мартин Томов". При прехвърлянето обаче то не е заличено от регистъра.
За прехвърляне на предприятието, без заличаването на ЕТ, Томов е уведомил и Националната агенция по приходите. А прекратяване на дейността на едноличния търговец настъпва не с прехвърлянето на предприятието, а със заличаването му от Търговския регистър.
Румен Томов, според решението на съда, не е изпълнил и другите две изисквания на закона – не е уведомил писмено за предприетите действия председателя на ОбС и ОИК.
Поради всички тези причини е обявено за незаконосъобразно решението на ОИК да откаже прекратяване на правомощията на благоевградския кмет. Преписката е изпратена отново на Избирателната комисия с указания да приложи закона.
Предстои обаче всичко да започне отначало. Първо, защото Румен Томов обяви, че ще обжалва решението на Административния съд. И второ, дори ВАС да остане на същото становище като съдебната инстанция в Благоевград, решението е за изпращане на преписката на ОИК, която да го отстрани.
ОИК може да вземе същото решение като преди. То отново ще подлежи на обжалване. В тази врътка е възможно да мине година, докато се разбере действително ли кметът на Благоевград е настъпил закона и ще се провеждат ли там нови местни избори.