"Обединени патриоти" отново опитват да повлияят на защитени територии в България и в частност в парк "Пирин". В това е твърдо убедена гражданската коалиция "За да остане природа в България" предвид внесена от по-малкия коалиционен партньор поправка в Закона за чистотата на атмосферния въздух - през преходните и заключителни разпоредби.
Още: Община Благоевград заедно с приюта за бездомни животни с призив „Бъди пазител, подай сигнал“
Още: Община Благоевград посреща 2025 г. с празничен концерт
Именно до болка познатата маневра нещо да се променя през преходни и заключителни разпоредби, която се счита за опит нещо не особено редно да мине по-незабелязано, тревожи природозащитниците. Причината - с текста се изменя Законът за защитените територии (ЗЗТ) и по точно чл. 21, т. 9. В момента въпросният текст гласи: "В националните паркове се забранява нарушаване на естественото състояние на водни площи, водни течения, техните брегове и прилежащи територии", но "патриотите" искат тексът да се измени и да може да се нарушава естественото състояние на водите в национални паркове "в случаи на опасност от наводнения, които могат да доведат до риск за живота и здравето на хората и до материални щети". Промяната се прави, за да се осигури вода за машини за изкуствен сняг, защото сега за такова нещо не са разрешени водохващания, твърдят от "За да остане природа" в България и припомнят как между Коледа и Нова година миналата година беше изменен Планът за управление на Пирин, което доведе до протести и съдебно дело, спечелено на първа инстанция във ВАС от природозащитниците.
"В действащите планове за управление на риска от наводнение не е идентифициран проблем с режима на националните паркове, регламентиран по ЗЗТ. Единственият случай на район със значителен потенциален риск от наводнения, попадащ в национален парк, е река Глазне над Банско. Затова в плана за управление на риска от наводнение в района на реката, е включена мярката "Изграждане на диги по десния бряг на река Демяница чрез дейности, щадящи природата". Тя е допустима по режимите на ЗЗТ и тези на националните паркове, съответно промяна на закона не се налага", казват от "За да остане природа в България".
"Отгоре на всичко с предложението си депутатите от Обединени патриоти са нарушили правилника на Народното събрание. Те би трябвало да са внесли и мотивирали предложението си още на първо четене в Комисията по околна среда. Сега предложението има няма как да бъде прието, без Народното събрание да направи нарушение", смятат природозащитниците. И питат къде са обосновките, оценките за въздействие и финансовата оценка на текста.
Още: Кметът на Благоевград и бранш си стиснаха ръцете за промените в туристическия данък
Още: Община Благоевград обяви ден на почит към паметта на загиналите младежи
Припомняме, че делото за Плана на Пирин беше върнато от петчленка на тричленка през този месец.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Определиха номинациите за „Спортист на годината“ 2024 г. в Благоевград
Още: Община Благоевград с нова политика за гробищните паркове