Изграждането на анаеробна инсталация в Благоевград е ангажимент на българо-немски консорциум, става ясно от обявление на местната администрация.
Още: Община Благоевград заедно с приюта за бездомни животни с призив „Бъди пазител, подай сигнал“
Още: Община Благоевград посреща 2025 г. с празничен концерт
Договорът е на стойност 32 млн. лв. с ДДС. Подписан е с ДЗЗД „Балканика Биогаз“, партньори в което са българското дружество „Балканика Енерджи“ АД (с 60% дял в него) и немската компания Bekon Gmbh (с 40% дял).
Тяхна задача е да изградят анаеробна инсталация в село Българчево с определен капацитет за вход 15 819 тона на година. Това представлява 70% от всички генерирани хранителни отпадъци на територията на РСУО Благоевград, 35% от всички генерирани зелени отпадъци, 30% от всички генерирани дървесни отпадъци и 10% от всички генерирани отпадъци от хартия и картон.
Още: Кметът на Благоевград и бранш си стиснаха ръцете за промените в туристическия данък
Още: Община Благоевград обяви ден на почит към паметта на загиналите младежи
Освен това консорциумът трябва да изгради инсталация за компостиране на ферментационния продукт от изхода на инсталацията за анаеробно третиране, както и когенерационен модул за производство на електрическа и топлинна енергия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Определиха номинациите за „Спортист на годината“ 2024 г. в Благоевград
Още: Община Благоевград с нова политика за гробищните паркове
Между другото, казусът със сметището на Благоевград, в което ще депонират отпадъците си общо пет общини, вече е решен.
Припомняме, че новият кмет на Благоевград Румен Томов прекрати процедурата за изграждане на ново сметище през октомври месец миналата година, въпреки че бе избран изпълнител. Това е консорциум „Регионално депо – Благоевград 2019“ с участници „Център за рециклиране“ (с 66% дял в него), „Ресурс Фонд“ и „Еко Комюнити“ – с по 17% дял.
Мотивът на кмета бе, че поръчката е била некоректно обявена – еднолично от община Благоевград, при положение че в сдружението за управление на отпадъците влизат и общините Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево. Тоест, петте общини е трябвало да вземат решение за провеждането й. Консенсусното решение към онзи момент беше тази дейност да се изпълни от общинската фирма „Биострой“ ЕООД – Благоевград. До договор с нея обаче изобщо не се стигна.
Още: Електронна платформа за подаване на сигнали за нередности въвежда Благоевград
Още: Община Благоевград с награда за пример за контрол над общинските дружества (СНИМКИ)
На 19-ти декември обаче ощетеният консорциум подаде жалба в Комисията за защита на конкуренцията срещу решението за прекратяване на процедурата, която се произнесе в негова полза.
Кметът не обжалва решението на КЗК във Върховния административен съд и през април подписа договор със същия консорциум за сумата от 6,1 млн. лева с ДДС.