Противоречива, нелогична, преминала под слогана: "Още от същото!". Това представляваше 2024 година за Левски. Ръководството на "сините" не сполучи с двама старши треньори в лицето на Николай Костов и Станислав Генчев, с които последваха раздели, както гласи традицията в последните години. Тъй като мачът с НАП остана в миналото, столичният гранд трябваше да върви към "ново начало" с развитие във футболен и в организационен план. Дали обаче това се случи?
Нито романтичен, нито вертикален футбол работи в Левски
2024 година има своята предистория за Левски, наречена "кошмарът Хебър Пазарджик". На 6 декември възпитаниците на Николай Костов загубиха от "гробарите" и отпаднаха изненадващо от турнира за Купата на България. Властимащите на "Герена" решиха да гласуват доверие на романтичния футбол. "Не ми е минавало през главата да сменям Николай Костов. Резултатите са по-добри от миналата година. На 100% стоя зад Николай Костов, както стоях зад Станимир Стоилов. Той е и ще бъде треньор на Левски“, заяви мажоритарният собственик Наско Сираков в дните след срамното поражение.
ОЩЕ: ВАР-ът на Actualno: Новата година в българския футбол ще е като старите 13, ама нова
Неуспехът с романтичния футбол на Николай Костов
В началото на пролетния дял "сините" записаха хубава серия от шест срещи без загуба, пет от които победи. През април дойде време за двубоите на истината срещу Лудогорец, ЦСКА и Черно море, в които представянето бе далеч под очакванията, а трите загуби и головата разлика 2:10 говорят достатъчно. В плейофите столичани пак отстъпиха пред Вечния враг, а успехите в останалите сблъсъци на практика нямаха значение. Левски финишира на четвърто място с 64 точки - 3 зад ЦСКА, и се сбогува с надеждите за участие в европейските турнири, защото Ботев надви Лудогорец във финала за Купата на България.
Станислав Генчев пристигна в Левски с големи очаквания
4 кръга преди края на шампионата пък съдбата на Костов беше ясна, защото ръководството обяви, че няма да продължава договора му. Заместникът на специалиста изглеждаше, че е отдавна избран. Всички медийни информации посочваха направилия фурор с Крумовград Станислав Генчев за нов наставник на родния колос. И познаха.
ОЩЕ: Сираков се изказа ласкаво за Генчев и коментира "най-голямата мечта на всеки левскар"
Ударното "синьо" начало
Бившият футболист на "сините" бе чакан като поредния месия. Роденият в Дряново треньор пристигаше с щаб, който се хареса на привържениците. Живко Миланов и Дарко Тасевски допринесоха за еуфорията сред запалянковците. Тя беше подсилена от добрите медийни изяви на Генчев. Неговият отбор стартира ударно в Първа лига с гръмкото 6:1 над Локомотив София. Следващите жертви бяха Ботев Враца и Локомотив Пловдив. Формацията с трима в отбрана береше плодовете на успеха, Сангаре изглеждаше новата перла в селекцията, а Асими Фадига сякаш бе възкръснал.
Всички разгадаха Генчев
"Синята приказка" бе приключена от Лудогорец, който върна столичани обратно в реалността. Станислав Генчев започна да залага на дуото Сангаре-Колев, което промени облика на тима. Левски стана прекалено еднообразен и вертикален в атака. Принос за това имаше и липсата на титулярна тройка в халфовата линия, където бяха пробвани почти всички възможни опции, дори възникнаха и нови такива в лицето на Цунами. Изборите на Генчев изглеждаха нелогични, но той, може би на инат, не променяше игровия стил и бе лесно разгадаван от съперниците.
Левски взе да вкарва само от статични положения
В края на август се случи едно от малкото хубави събития за българския футбол тази година, което заслужава лирическо отклонение. Пламен Андреев бе продаден на Фейенорд, а в касата на "Герена" влезе солидна сума. Игрово обаче настъпи период на лъкатушене. Пред 26-кратните шампиони възникна сериозен проблем, тъй като те започнаха да отбелязват голове само след статични положения.
Филмът "Още от същото"
Точно такова попадение донесе дългоочакваната победа над Вечния враг ЦСКА. В герой за "сините" се превърна появилият се от скамейката Кристиан Макун, който прати в екстаз запалянковците на "сините". Само седем дни по-късно феновете бяха на другия полюс. Техните любимци загубиха от Берое на "Герена". Впоследствие те разиграха познатия филм под надслов "Още от същото", в който през октомври и ноември нещо в Левски се чупи и започват издънките.
Нелогичните "сини" явления
Момчетата на Генчев измъчено отстраниха Пирин Благоевград, допуснаха поражение от Черно море и се издъниха срещу Септември. Тук някъде старши треньорът изгуби и доверието на ръководството, което, както стана ясно по-късно, дори е спряло Наско Сираков да посещава тренировките на отбора. Нелогичните явления пък продължаваха да съпътстват живота на родния гранд. Освен че по едно време централният защитник Кристиан Димитров стана реализатор №1, отписаният Патрик Мислович изведнъж се превърна в основен състезател. За сметка на това "феноменът" Мустафа Сангаре бе разгадан от противниковите бранители и ефективността му значително спадна.
След резила срещу Септември възпитаниците на Генчев постигнаха пет последователни победи, в които не убедиха напълно. Най-сериозни затруднения изпитаха в двубоя за Купата срещу Дунав, където капитанът Цунами класира тима напред. Успехите не спасиха старши треньора, под чието ръководство столичани спечелиха повече точки, отколкото при Станимир Стоилов и Николай Костов:
Класиране на Левски на полусезона в последните 3 години:
Есенен полусезон 2022/2023: Левски - 7 място | 30 точки (Станимир Стоилов)
Есенен полусезон 2023/2024: Левски - 6 място | 32 точки (Николай Костов)
Есенен полусезон 2024/2025: Левски - 4 място | 40 точки (Станислав Генчев)
Явно обаче изповядващият романтичен футбол Николай Костов е заслужавал повече доверие от Генчев според властимащите на "Герена". Ако гледаме точките, то това е поредното нелогично явление. От друга страна спор в Левски между треньор и ръководители, в който победител излизат вторите, се случва не за пръв път.
Новото начало ще почака
В края на годината мажоритарният собственик Наско Сираков излезе с официално съобщение, в което засяга темата за надграждане в клуба, който да достигне европейски висоти. Легендарният нападател посочва модернизирането на стадион "Георги Аспарухов" като основен способ за достигане до целта. Опасявам се, че докато се наемат наставници, с които възгледите за развитие се разминават след шест месеца, и докато някогашният славен колос моли играч да попита клуба си колко струва, целта ще остане все тъй далеч. Редно е да отбележим, че признаци за ново начало се проявиха с един спонсорски договор, но няма да навлизаме в политическа реторика.
Ами сега, накъде?
Големият въпрос е: "Какво предстои за Левски?". Треньор няма, селекцията е в застой, а второто място и Купата са все още в играта. По-лошото е, че спортен директор също няма. А дали е налична дългосрочна визия, освен прословутото модернизиране на стадион "Георги Аспарухов"?
ОЩЕ: Ивелин Попов се обадил на Генчев с думите: "С това ръководство даже много изкара в Левски"