Член от екипа на Димитър Бербатов в кандидат-президентските избори за БФС изрази недоумение от факта, че от родната централа не полагат никакви усилия, за да развият футбола у нас. Повод за това възмущение на Георги Величков стана играта на националния ни отбор по време на измъчената победа с 1:0 срещу Люксембург в Лигата на нациите.
Още: Левски прекрати преговорите за продажбата на нежелан от Генчев - новият треньор ще решава съдбата му
Още: Коледно чудо: Ботев и Локомотив Пловдив се обединиха в духа на празника
Менталната скорост на Барса срещу хаоса у нас
Негодуванието на Величков от липсата на каквито и да е било опити за подобрение на играта на "лъвовете" го предизвика да излезе с дълго съобщение в социалните мрежи. Той сравни ситуацията в българските школи с тази на Барселона, за да подчертае разликата в работата на двете страни. Освен това той разказа за метод, прилаган в "Ла Масия", който не сполучил в опит на българските футболисти и треньорът веднага се отказал. Основен акцент в думите му е идеята за "менталната футболна скорост".
Ето какво написа Величков:
"Дано не ме лъже паметта, но мисля, че беше 2008-ма година, когато карах треньорския курс към БФС. Може би през втория ден от курса, когато имахме лекция при при един специалист, българин живеещ и работещ в чужбина, (чието име за съжаление не помня, да ме прощава човека), та в тази лекция за първи път чух понятието "ментална футболна скорост". Човекът ни разказа в детайли за какво "иде реч" и даде наистина уникални примери за да онагледи колко е важно да взимаш бързи решения във футбола.
Единия от примерите, които даде въпросния специалист беше с школата на Барселона и по-конкретно, как там една голяма част от упражненията при подрастващите са насочени именно към развитието на менталността или казано другояче подобряването на футболния интелект!
Още: Ужасна трагедия: Бивш футболист на ЦСКА почина на едва 34-годишна възраст
Още: Изпълнителният директор на ЦСКА: Стоя здраво зад Томаш, селекцията е в подготовка
Той ни сподели за упражнение от отбор, в който играят 16 годишни деца (от школата на Барса), при което 10 футболисти играят срещу 10 футболисти в централния кръг, като имат право да докосват топката само 2 пъти при отиграване, общо взето имаш право само да овладееш топката и да я подадеш, а победител или отбелязал точка е този отбор, който направи 10 поредни подавания без противника да отнеме топката.
Най-важните спортни новини за деня - Специална селекция в канала ни във Viber! Последвайте ни тук!
Специалистът ни каза следното: Децата бяха в тинейджърска възраст, само на 16 години, а правеха с лекота по 10 паса в поле което е с радиус от 9 метра (толкова е радиуса на централния кръг) при наличието на 10 противника !!! Само си представете, колко бързо се налага да действаш с топка в крака, когато се намираш в такава сгъстена среда и колко бързо ти трябва да имаш готово решение, когато топката идва към теб при положение, че в радиус от 2 метра има поне още 1 или 2-ма противникови футболисти ?!?!
После нашия лектор ни сподели, че при един лагер на националите на България U19 е предложил и помолил тогавашния селекционер да опитат след загрявката въпросното упражнение, но в централния кръг за улеснение на младежите да са два отбора по 6 човека! (Държа да отбележа, че предложението е било в следствие на лекторската дейност на специалиста и с цел доказване на идеята, че в съвременния футбол най-важна е менталната футболна бързина!)
Още: Илиан Илиев разкри от какво се нуждае националния отбор в баража срещу Република Ирландия
Още: Любопитно решение: Дарко Тасевски остава в Левски?
Треньора на малките лъвчета се е съгласил и след загрявката разяснявайки подробно условията на упражнението е дал сигнал то да започне! Упражнението е продължило около 5-6 минути и треньора е казал на специалиста: Дай да не ги мъчим повече, виждаш че не става! Децата са правели средно около 4 подавания след, което топката е била отнемана от другия отбор.
Минаха доста години от тогава и вчера попаднах на един пост с цитат на феноменалния футболист от школата на Барселона Шави, който говори именно за това, колко важно е взимането на бързи решения във футболната игра и как менталната скорост всъщност е в пъти по-важен елемент от физиката и бързината... Четейки думите на Шави се сетих за примера, който упоменах по-горе, когато още през 2008-ма разбрах, че хората работят основно в посока развитие на менталната скорост. Сетих се и за стила на отбора, в който игра Шави, отбор с поне 5-6 футболисти твърди титуляри от школата на Барса и всички до един с феноменален футболен интелект и изключителна ментална скорост!
По-късно вечерта седнах на дивана и пуснах мача на националния отбор на България... Нашите момчета победиха, но каквото от това? Всички видяхме, че тази победа бе плод на късмета, а в действителност ние бяхме надиграни от държава с население малко над на моя любим Пловдив. Не обвинявам нашите момчета за слабата игра, НЕ, за съжаление те толкова могат. Обвинявам и няма да спирам да обвинявам БЕЗДЕЙСТВИЕТО НА БФС!!!
Хората от години работят ежедневно в търсене на иновации и подобрения, а при нас мъжкия ни национален отбор все още има проблеми при поемането и подаването на топката! Как, питам аз, да говорим за ментална скорост, когато имаш проблем с А и Б ?!?!?!?!", написа Величков в профила си във Фейсбук.
ОЩЕ: Директор в БФС: Не е нормално треньор и ръководител да обикалят стаите на футболистите