След разговорите в Берлин между дипломатите на България и Северна Македония, Зоран Заев заяви, че е оптимист за решаване на спорните въпроси преди утрешния му разговор с Ангела Меркел, предаде БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"Има оптимизъм и трябва да има оптимизъм по отношение на разрешаването на въпроса с България", заяви премиерът Зоран Заев пред Sitel TV тази вечер, след разговорите между външния министър Буяр Османи и вицепремиера Никола Димитров и Екатерина Захариева.
Премиерът Заев обяви, че утре трябва да проведе разговори с германския канцлер Ангела Меркел. Информирайки, че по време на срещата в Берлин той е бил онлайн с Османи и Димитров, Заев подчерта, че вижда оптимизъм както в обръщението на Захариева, така и в статуса на премиера Бойко Борисов във Facebook.
Той подчерта, че помощта от Германия е добре дошла и оцени, че честите комуникации между работните групи и министрите от двете страни дават резултат, защото това са две приятелски страни. Заев припомни, че България е върнала във фокуса на ЕС Западните Балкани и има желанието да продължи европеизацията на региона.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
"Сега е наш ред. Република Северна Македония трябва да отвори главите през първата междуправителствена конференция. Опитвам се да получа пълно разбиране. И двете страни искат решение”, каза Заев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
По отношение на името на страната и езика премиерът Заев подчерта, че в този момент може да се намери решение на всички дилеми и отворени въпроси. "По отношение на езика, нека продължим с двустранното споразумение. За нас македонският език е в съответствие с Конституцията ни, а българският език е в съответствие с тяхната Конституция. ЕС признава македонския език, той вече е включен в преводите на срещите, провеждани в европейски органи и институции”, заключи Заев. Той добави, че има възможност да се постигне споразумение, защото днес е ясно декларирано, че реалността е призната - съществуването на македонския народ и македонския език и сега става дума за историята.
Според Заев историята е от компетентността на историците, а не на политиците и именно историците трябва да намерят решението на спорните въпроси.