Президентът Румен Радев излезе с позиция по повод скандала по време на церемонията по встъпване на новия президент на Република Северна Македония (РСМ) Гордана Силяновска - Давкова.
Скандалът в РСМ
Припомняме, че по време на встъпването си в длъжност новият президент на Република Северна Македония Гордана Силяновска не произнесе конституционното име на държавата, наричайки я само Македония. Тя положи клетва като президент на „Македония“, а не на Република Северна Македония, каквато е официалното име на страната, чийто държавен глава й е отредено да бъде.
В знак на протест посланикът на Гърция в Република Северна Македония напусна пленарната зала в парламента, по време на инаугурацията на Силяновска. Министерството на външните работи на Гърция реагира остро. В позицията на гръцкото МВнР се подчертава, че европейската интеграция на Скопие зависи от изпълнението на международните договори.
Поведението на Силяновска - Давкова не е особена изненада, тъй като още по време на предизборната кампания тя заговори за отмяна на Преспанското споразумение с Гърция, с което страната смени своето име през 2019 г. Припомняме още, че споразумението с Гърция и Договорът за приятелство с България бяха в основата на приемането на Скопие в НАТО. ОЩЕ: Скандал: Новият македонски президент не произнесе конституционното име на страната при инаугурацията (ВИДЕО)
Позицията на българския президент
"Република България не приема изявления и поведение, които противоречат както на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г., така и на други международни договори, които Република Северна Македония е подписала. България многократно и ясно е заявявала своята позиция, че договорите трябва да се изпълняват", заявява Румен Радев.
Той припомня, че Република Северна Македония е страна член на НАТО, от което произтичат съответните задължения и отговорности.
"Убеден съм, че европейската перспектива на Република Северна Македония зависи от стриктното изпълнение на международните договори, по които тя е страна, както и от одобрената от Европейския съвет през юли 2022 г. Преговорна рамка, която, за сведение на отговорните институции в Република Северна Македония, няма да бъде ревизирана", посочва още българският президент. ОЩЕ: Прилагането на Договора от Преспа между Гърция и РС Македония буксува