Крайното решение на спора за името трябва да бъде в интерес на двете страни. Това заяви македонският министър-председател Зоран Заев, а с него се съгласи и гръцкият му колега Алексис Ципрас.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Двамата проведоха среща, продължила над три часа, по време на Световния икономически форум в Давос.
Заев посочи, че мнозинството от жителите на двете страни искат да имат добри отношения помежду си. „Искаме да сме партньори в ЕС и НАТО, да бъдем рамо до рамо и да си помагаме в тежки моменти“, каза македонският премиер.
„Нямаме никакви териториални аспирации към нашия съсед“, подчерта Заев, обръщайки се към Ципрас. От своя страна Гърция ще покаже своята добра воля и ще ни позволи да продължим нашето сътрудничество с Европейския съюз и другите международни организации, добави македонският премиер, цитиран от БГНЕС.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Алексис Ципрас добави, че "решението на спора за името трябва да е „ерга омнес“, т.е. да е задоволяващо за всички засегнати страни."
Зоран Заев пък обяви, че в знак на на добра воля и затопляне на отношенията между Македония и Гърция, Скопие ще промени името на летището и международната магистрала в страната, носещи в момента името „Александър Македонски“ на „Приятелство“, предаде "Фокус".
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
Премиерите се договориха да отблокират евроинтеграционния процес. Преговорите по спора за името пък ще бъдат продължени от външните министри на Македония и Гърция, съответно Никола Димитров и Никос Кодзиас.
Според международните наблюдатели Скопие и Атина са на път да разрешат дългогодишния конфликт, който продължава повече от 25 години. През целия този период Гърция блокираше евроатлантическата интеграция на Република Македония с твърдението, че страната не може да използва името Македония. През последните 2 години заради сблъсъка Изток-Запад гръцкото вето започна да работи против регионалната сигурност.
С идването на власт на правителството на премиера Зоран Заев в средата на 2017 г. Скопие предприе реални стъпки за нормализиране на отношенията с всички съседи.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Активизираха се и преговорите за решаването на спора за името при посредничеството на Матю Нимиц. На 17 януари станаха известни и предложенията, които той е направил на македонската и гръцката страна: Република Горна Македония, Република Северна Македония, Република Македония /Скопие/, Република Нова Македония и Република Вардарска Македония.
След днешните разговори между Заев и Ципрас в Давос международният посредник Матю Нимиц ще посети Гърция и Република Македония следващата седмица. Той ще бъде в Атина в понеделник и вторник, а в Скопие – в сряда и четвъртък.
След като спорът за името бъде разрешен Република Македония трябва да стане 30 член на НАТО и да започне преговори за присъединяване към ЕС още по време на шестмесечното българско председателство на Съвета на ЕС.