След падането на тоталитарния режим, за по-малко от три десетилетия, около 1,64 милиона албанци или 36% от населението , живеят и работят в чужбина, главно в Гърция, Италия, Германия, САЩ, Канада, Великобритания. и Швейцария.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Албания преживява интензивен период на емиграция от 90-те години на миналия век, който продължава и днес, макар и с различна скорост и не със същата интензивност.
Имиграционната вълна се обяснява с редица социално-икономически фактори, но също и в резултат на неефективни държавни политики за управление на масовата емиграция.
Според Държавния статистически институт само в периода 2011-2019 г. 13% от населението емигрира - над 360 хиляди души.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Над 53% от напусналите страната имат средно или висше образование, повечето от тях са млади. Около 60 процента от тях посочват като причина за напускането на родината си бедността там.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Според Армела Дзахо от Института за демокрация и медиация младите хора продължават да използват и най-малката възможност да напуснат страната.
От януари до август тази година 30 000 албански граждани, 79% от които млади, са потърсили убежище в една от страните на ЕС, главно Германия и Франция.
"Наближаваме края на третото десетилетие от началото на емиграцията и в Албания този цикъл на миграционен преход все още не е приключил," каза тя.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса