Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Външните министри от ЕС подкрепиха започването на преговори с Македония

26 юни 2018, 20:11 часа • 2434 прочитания

След близо 8-часово заседание в Съвета "Общи въпроси" външните министри от ЕС стигнаха до компромис и подкрепиха началото на предприсъединителни преговори с Македония и Албания през юни 2019 година.

Решението за начало на преговори трябва да е обвързано с подкрепата на Европейския съвет по-късно тази седмица.

За Македония Съветът подчертава критичната необходимост от напредък в борбата срещу корупцията, а за Албания - правосъдната реформа, борбата с корупцията и с организирана престъпност, предаде БНР.

Така на практика се открива път през юни догодина предприсъединителните преговори с Македония и Албания да започнат с условието реформите в двете страни да продължат. За Македония условията са 4: провеждане на спешни реформи, изпълнение на Договора за името, положителен доклад на ЕК и решение на Съвета на ЕС.

Днешното решение на европейските министри бе взето на последното заседание на Съвета на ЕС в рамките на българското председателство.

Европейската комисия трябва да представи през април догодина докладите за напредъка на страните-кандидатки и ако са положителни, преговорите ще могат да започнат скоро след това.

Еврокомисарят по разширяването на ЕС Йоханес Хан изрази задоволството си от днешното решение на Съвета на ЕС.

"Радвам се, че ЕС след дълги дебати откри пътя към разширяването за бъдещата Северна Македония и Албания. Пътят към предприсъединителни преговори през юни 2019 г. е ясен. Това е важен сигнал за региона, че той е възнаграден. Това е важно и за авторитета на ЕС", написа Хан в собствения си профил в Туитър.

Хан заяви, че е определена условна дата за започване на преговори с Македония и това означава, че от утре Европейската комисия може да започне процес по наблюдение на страната, предава МИА.

„Поздрави на гражданите на бъдещата Република Северна Македония за днешните успехи, защото сега е ясно, че ще започнем преговори през юни догодина и веднага ЕК може да започне подготовката за тези преговори. Това вече е ясна перспектива и награда”, заяви Ханс.

Европейската комисия трябва да излезе с доклад фокусиран върху три основни теми: реформи на публичната администрация, реформи на разузнавателните служби и съдебна реформа и борба с корупцията. Въз основа на този доклад Македония ще може да проведе междуправителствена конференция до края на 2019г.

„Съветът ще отговори положително на прогреса направен чрез спешните приоритетни реформи, споразумението с Гърция, като тези неща проправиха пътя на страната към преговорите през юни 2019 г. В това отношение Съветът подчертава належащата нужда Бившата Югославска Република Македония да продължи с напредъка си в конкретни приоритетни реформи, както и да се постигне видим резултат в борбата с корупцията. Съветът призовава ЕК да оцени напредъка на Македония по тези условия въз основа на годишния си доклад. Съветът припомня, че решението ще зависи и от завършването на националните парламентарните процедури и одобрението от страна на Съвета на ЕС, след което ще се проведе първата междуправителствена конференция в зависимост от напредъка на страната”, пише в заключението от срещата на съвета на министрите, предаде БНР.

В него се посочва и че оценката на този напредък трябва да донесе осезаеми и устойчиви резултати в областта на съдебната реформа, обвинения и присъди за корупция и организирана престъпност на високите етажи, както и реформа на разузнавателните служби и на публичната администрация.

 

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес