По време на новия кръг от диалога между Белград и Прищина са отворени две нови теми: Съюзът на сръбските общини, както и имуществени и финансови искания. Това обяви след днешната среща с премиера на Косово Авдулах Хоти сръбският президент Александър Вучич.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
По време на преговорите в Брюксел под егидата на върховния комисар по външни работи на ЕС Жозеп Борел е обсъден и въпросът за изчезналите лица и вътрешно разселените лица.
Разговорите за Съюза на сръбските общини са определени за 17 септември на ниво ръководители на преговорни екипи, а на 28 септември – на високо равнище, съобщи РТС.
Вучич посочи, че предстоят най-трудните въпроси, по които има напълно противоположни мнения, поради което разговорите ще бъдат трудни.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
"Във всеки случай не съм недоволен от днешната среща", подчерта той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Веднага след като бъде сформирано ново правителство и парламентът започне да работи с пълен капацитет, темата за Косово ще бъде представена пред депутатите, за да са наясно с действията на изпълнителната власт, обясни държавният глава.
За Сърбия основната тема, обсъдена днес в Брюксел, е икономиката, т.е. премахването на всички бариери и осигуряване на свободно движение на стоки, хора, услуги и капитали. Изключително важно е в бъдеще нито една от страните да не въвежда някакви данъци или мита.
Според Вучич, много хора подценяват този въпрос, но те са от съществено значение за Сърбия и припомни, че по силата на споразумението във Вашингтон Прищина се присъединява към инициативата "мини Шенген". Това ще създаде общ пазар за работна ръка и стоки и ще допринесе за напредъка на целия регион.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Вътрешното разселване и изчезналите лица също са били обсъждани в Брюксел, както и възможността за проверка на всички архиви, за да се проучи местонахождението на останките на 1000 албанци и около 530 сърби, които са в списъка на изчезналите.
От страна на Прищина е поет ангажимент да приеме закон за връщането на разселените лица, за което е настояла сръбската страна.
По отношение на съвместното изявление, подписано в Брюксел, това означава, че преговорите между Белград и Прищина ще продължат под егидата на ЕС, както и че постигнатите във Вашингтон споразумения могат да допринесат за диалога.
В съвместното изявление се казва, че „президентът Александър Вучич и министър-председателят Авдулах Хоти потвърдиха пред върховния представител на ЕС по външни работи и политика за сигурност Жосеп Борел, че дават най-висок приоритет на европейската интеграция и диалога между Белград и Прищина. под егидата на ЕС, което е ключов елемент от пътя им към ЕС”.
Страните се ангажират да удвоят усилията си за осигуряване на по-нататъшно хармонизиране в съответствие с ЕС и с поетите от всяка от страните ангажименти.
В тази връзка, неотдавна постигнатите споразумения във Вашингтон могат да допринесат за подписването на всеобхватно, правно обвързващо споразумение за нормализиране на отношенията.