Гърция и Македония са готови за активизиране на преговорите по спора за името с посредничеството на ООН и за засилване на двустранните отношения. Това каза гръцкият външен министър Евангелос Венизелос след срещата си в Скопие с македонските държавни ръководители и с представители на политическите партии, предаде БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Гръцкият политик подчерта, че спазването на добросъседски отношения е основната пречка пред Македония за влизане в ЕС, а не спорът за името на страната.
"Моите лични впечатления от срещите са, че парламентът, политическите партии и гражданското общество са готови да участват в диалога не само по спора за името, а и за напредък в двустранното сътрудничество", заяви Венизелос в отговор на въпрос дали е оптимист за решаване на спора за името на Македония след разговорите в Скопие.
Той каза още, че ще покани своя македонски колега Никола Попоски в Солун в края на април на заседание на правителството, посветено на дневния ред на Гърция като настоящ ротационен председател на ЕС и определи това като отлична възможност за нов тласък на евроинтеграцията на региона.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Гръцкият външен министър остава на позицията си, че спорът за името не е главната пречка за започване от Македония на преговорите за членство в ЕС. Това е свързано и с изпълнението на критериите от Копенхаген и най-вече поддържането на добросъседски отношения не само между Скопие и Атина, но и между Скопие и София.
"Главна пречка за европейската перспектива на Република Македония не е добре познатият двустранен спор за името, а също и ангажиментите за изпълнение на копенхагенските критерии и най-вече ключовият критерий за спазване на принципа за добри отношения със съседите. Това не е изискване от национален характер, а общ европейски и международен ангажимент. Спазването на принципа за добросъседски отношения, придържането към резолюциите на Съвета за сигурност и към международното право е изключително важно за всяка страна кандидат, а не само за Македония", заяви Венизелос.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина