Проблемът, който Гърция го има със Скопие, е много по-малък от този, който има с България за „изкуствената национална идентичност”. Това е заявил гръцкият външен министър Евангелос Венизелос пред френския Сенат, предаде радио Deutsche Welle в програмата за Македония.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
По думите на Венизелос Атина била подготвена да приеме компромис. Попитан от френски сенатор за това какви са отношенията с Македония и дали в Македония се говори гръцки, Венизелос е заявило:
„С БЮРМ трябва да се намери решение за име на страната, тъй като вече територии носят това име: Централна Македония, със Солун като столица, Западна Македония, българска Македония и албанска Македония. Ние предлагаме един краен компромис, което се отнася за едно име за всякаква употреба.” По думите му, в страната имало проблем и с отношенията между етническите общности.
„Албанската общност е от голямо значение. 35% са с албански език”, заявил Венизелос. По думите му проблем бил и „псевдо-македонския език, който според българското правителство и българската научна общност е български”. Другият проблем е „идеологически”.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
„Има един идеологически проблем, който е между Скопие и София за изкуствената национална идентичност”, заявил Венизелос. По думите му проблемът с Гърция е много по-малък, отколкото този с България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
„Нашият проблем с името е малък, в сравнение с големите езикови и исторически въпроси между славянските малцинства. Никой не говори гръцки в БЮРМ”, заявил Венизелос.
Гръцкият външен министър е посочил още, че албанската общност в Македония била съгласна с тях по отношение на спора за името.