Изявлението, че Гърция трябва да се нарича "Бивша Османска провинция" е един вид обида и подигравка и няма да помогне в процеса на преговорите за името, заяви в Атина вицепремиерът и министър на външните работи на Гърция Евангелос Венизелос, пише скопският вестник "Дневник".
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
В коментар на изявлението на Груевски за "бившата Османска провинция Гърция" шефът на гръцката дипломация заяви, че това било езиков лапсус, а не политическо изявление. Той повтори гръцките позиции за име с географско определение, което ще стои пред термина Македония, и че официална Атина не отстъпва от име за всеобща употреба.
"Утрински вестник" публикува материал под заглавие: "Венизелос: "Добър климат не се гради с обидни изявления"". Гръцкият външен министър Евангелос Венизелос заяви, че обидни политически изявления не помагат, за да се промени и подобри политически натегнатият климат между Македония и Гърция. На пресконференция в гръцкото външно министерство Венизелос подчерта, че се надява, че последното изявление на премиера Никола Груевски за аналогията, че Гърция би трябвало да се нарича Бивша Османска Провинция Гърция, е само нещастен лапсус, пише "Утрински весник".
"От голямо значение е да променим климата, но този климат не се променя с обидни изявления от типа, че Гърция трябва да се нарича Бивша Османска провинция. Това е един вид гавра с процеса и решенията на Обединените нации, и наистина съжалявам за това дори и да беше един вид нещастен лапсус, а не основно политическо изявление. Надявам се, че е нещастен лапсус", посочи Венизелос. За шефа на гръцката дипломация изявленията от македонска страна, че няма да приеме друго име освен Република Македония, противоречат на преговорния процес в ООН.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
"Не е възможно публично да изразява позицията: "Ние не приемаме нито едно име, което засяга конституционното име. Какво означава това - че не приемат самия процес на обединените нации?", попита Венизелос, като добави, че всички имаме задължение да уважаваме и генералния секретар, и Съвета за сигурност на ООН, както и критериите от Копенхаген, европейското законодателство, но и добросъседските отношения и международното право.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България