Турският премиер Бинали Йълдъръм и лидерът на турската опозиция Кемал Кълъчдароглу днес огласиха обща декларация срещу опита за преврат в петък срещу събота. Двамата лидери призоваха обществеността да не се поддава на провокации и желанието за отмъщение.
Това е и първа среща между двамата и декларацията се счита за важна стъпка за консолидиране на турското общество, което бе силно поляризирано преди метежа на базата ислямисти и секуларисти. Премиерът Йълдъръм обяви също, че съденето на участниците в пуча ще бъде в рамките на законите, за което настоява опозицията, предаде БНР.
Продължават арестите на заподозрени за участие в осуетения опит за преврат. Сред задържаните са и двамата пилоти на турския Ф-16, които свалиха руския бомбардировач Су-24 през ноември миналата година край границата със Сирия.
Руският президент Владимир Путин бе поставил като условие за нормализирането на отношенията с Анкара пилотите да бъдат предадени на Русия. Арестувани са и седем военнослужещи от военновъздушната база "Инджирлик", която се ползва от САЩ и НАТО. Командирът на базата е поискал убежище от Съединените щати, но му е било отказано. Според информации в медиите разкрито е и голямо количество пари у арестуваните.
Четвърти ден след осуетения опит за преврат, който по думите на турския премиер предизвика травма у турския народ със смъртта на 209 души и над 1400 ранени, Турция се връща към нормалния живот. В Истанбул не е обявено военно положение, нито комендантски час. Хората ходят на работа, градският транспорт работи нормално, възстановени са голяма част от полетите от летищата. Граничните пунктове са отворени, но има интензивен трафик от и за Европа.
Засилено е полицейското присъствие на възлови места в Истанбул, дежурят полицейски патрули с бойни снаряжения и техника, прехвърлени са спецполицаи от съседни окръзи. През нощта имаше многолюден митинг на площад "Таксим", където хиляди хора с флагове демонстрираха срещу опита за преврат и в подкрепа на Ердоган и правителството. Митинги имаше и в Измир и Анкара и по призива на премиера ще продължат и в следващите дни.
Международната общност следи внимателно ситуацията в Турция, въпреки че редица лидери се обявиха срещу метежа. Масовите арести и уволнения на служители, както и изявленията за евентуално връщане на смъртното наказание за участниците в метежа, предизвикаха негативни реакции и призиви към турските политици за спазване на законите.