Сърбия ще промени отношението си към представителите на международната общност в Косово, съобщи БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"Ще има известни промени в поведението ни във връзка с тази ситуация, когато става въпрос за отношенията с представителите на международната общност, които се намират в Косово и Метохия", каза сръбският външен министър Ивица Дачич.
Според Дачич няма да има проблем, ако силите на НАТО в Косово изпълнят своята част от задачите, но не трябва да се толерират едностранните постъпки на косовския премиер Албин Курти.
Предоговарянето на Брюкселското споразумение е червена линия, заедно с влизането на Косово в ООН и сигурността на сърбите в Косово, каза той.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
"Докато Курти е там, няма да има дипломация, докато Курти е там, няма да има план, нито френско-германски, нито какъвто и да е друг. Сигурен съм, а и хората от Запада знаят това. Той може да говори и да лъже колкото си иска, но никога няма да приеме този план, защото в него не се казва, че Сърбия трябва да признае Косово. Сега той търси начин да избегне ситуацията, в която изобщо трябва да се обсъжда този въпрос", каза Дачич.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Напрежението между Сърбия и Косово отново нарасна, след като във вторник в градовете в Северно Косово се чуха експлозии и сирени преди предсрочните избори на 18 декември в четири общини в Косово.
EULEX са увеличили присъствието си на Иверския мост, свързващ южната и северната част на град Митровица.
Служители на Централната избирателна комисия на Косово (ЦИКК) отидоха до офисите си в северната част, придружени от полиция, но не успяха да влязат.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
БГНЕС припомня, че напрежението между Сърбия и Косово ескалира миналия месец, когато етническите сърби в Косово се оттеглиха от всички централни и местни институции. Действието беше в знак на протест срещу решението за замяна на регистрационните табели на автомобилите, издавани от сръбските власти, с такива от Косово.
Сръбският министър-председател Ана Бърнабич заяви в петък, че страната ѝ ще поиска връщане на въоръжените ѝ служители в Косово съгласно Резолюция 1244 на ООН.
Още: Ана Бърнабич: Сърбия възнамерява да върне свои войски в Косово