Изборите в Сърбия на 17 декември 2023 г. не са били проведени при справедливи условия, според евродепутатите, които призовават за независимо разследване на нередностите, предаде пресцентъра на Европейския парламент. Поради продължаващите и системни злоупотреби на управляващите с институции и медии, за да си осигурят несправедливо предимство, последните сръбски парламентарни и местни избори паднаха „под стандартите, очаквани от страна – кандидатка за членство в ЕС“, казват евродепутатите.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
В резолюция, приета в четвъртък с 461 гласа „за“, 53 „против“ и 43 „въздържал се“, Парламентът посочва, че въпреки гладкото провеждане на изборите, проведени на 17 декември 2023 г., те бяха белязани от многобройни процедурни недостатъци. Сред тях се посочват непоследователното прилагане на предпазни мерки по време на гласуването и преброяването, честите случаи на прекалено струпване на хора, нарушения на тайната на вота и многобройни случаи на групово гласуване. Припомняйки на сръбските органи, че „правилното функциониране на демократичните институции на Сърбия е в основата на процеса на присъединяване на Сърбия към ЕС“, евродепутатите призовават за независимо разследване.
Липса на институционална реакция на предполагаема манипулация, без санкции за нарушителите
Още: ЕП се захваща с разследване на изборната измама в Сърбия
Парламентът осъжда липсата на наказателно преследване и санкциониране на изборни престъпления, включително сериозни твърдения за незаконно манипулиране на регистъра на гласоподавателите и правата на гласуване, натиск и сплашване на граждани и кандидати за избори, случаи на корупция, подправяне на подписи на гражданите, клиентелизъм и незаконна злоупотреба с данни на гражданите. Позовавайки се на „организираните нападения на сръбски длъжностни лица срещу наблюдатели на избори, включително членове на Европейския парламент“, евродепутатите изискват завръщане към уважителен и конструктивен дискурс, подчертавайки значението на взаимен респект в демократичния процес.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Неетично отразяване и дезинформация, липса на медиен плурализъм
Парламентът осъжда липсата на медиен плурализъм по време на предизборната кампания, дезинформацията и широко разпространеното неетично и пристрастно медийно отразяване в полза на управляващите. През последното десетилетие от идването на власт на президента Вучич се наблюдава непрекъснато подкопаване на свободата на медиите в Сърбия, която се характеризира с политически натиск, заплахи и дори физически нападения срещу журналисти, предупреждават евродепутатите.
Преговорите за присъединяване със Сърбия следва да напредват само ако страната постигне значителен напредък по свързаните с ЕС реформи. Ако сръбските власти не желаят да изпълнят ключовите препоръки за изборите или ако констатациите от това разследване покажат, че сръбските органи са участвали пряко в измамите с гласоподавателите, членовете на ЕП призовават финансирането от ЕС да бъде спряно въз основа на сериозни нарушения на принципите на правовата държава във връзка с изборите в Сърбия.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
Още: Пожар в болница в Сърбия, над 100 пациенти са евакуирани