Главните задачи на новото правителство на Сърбия ще станат продължението на започнатите реформи, създаването на допълнителни работни места и борбата с копрупцията. Това заяви след проведените вчера, 17 март, предсрочни парламентарни избори Александър Вучич – влиятелният лидер на дясноцентристката Сръбска прогресивна партия (СПП), която води след преброяването на над две трети от бюлетините.
Според все още неокончателните резултати Сръбската прогресивна партия може да разчита на 156 депутатски места в 250-местния парламент (48,44%). На второ място е коалицията около Социалистическата партия на Сърбия. Тя получава 45 места в парламента - 14,05%. След това е Новата демократическа партия, оглавявана от бившия президент Борис Тадич. Тя ще има засега 18 мандата или 5,86% от гласовете. 17 места и 5,46% са за Демократическата партия, начело с бившия кмет на Белград Драган Джилас.
"Преди всичко ни се иска Сърбия да продължи твърдата борба с корупцията, да се занимава с развитие на икономиката, увеличаване на броя на работните места, а за това са необходими трудни и болезнени структурни реформи, приемането на трудни закони до лятната ваканция", подчерта той, предаде БГНЕС.
Според Вучич "в близките дни ще бъде изготвен план и програма на новото правителство". Цялата тази работа във всички случаи ще завърши до 1 май".
Лидерът на Социалистическата партия на Сърбия (СПС) Ивица Дачич, който досега беше премиер, изрази надеждата си, че като резултат от изборите ще се запази "политическата стабилност, която е необходимо условие за сериозни крачки напред". Той се надява, че новият кабинет ще продължи курса на предишния. "А това означава връщане с ясна позиция на Сърбия на международната политическа сцена, продължаване на движението по пътя към ЕС, но с условието, че преговорите (предприсъединителните) ще се водят в съответствие с държавните и националните интереси", каза още той.
Президентът Томислав Николич на свой ред разчита на възможно най-бързо формиране на ново правителство. Наричайки преминалите избори "голям шанс за Сърбия", държавният глава изрази увереността си, че "новият кабинет ще продължи движението по европейския път по-стабилно и по-бързо, отколкото досега", а и ще реши окончателно проблема с Косово и Метохия, както се нарича в Белград обявилото независимост Косово.
Освен тях в новия състав на Скупщината влизат три партии на националните малцинства, ползващи се с допълнителен аванс на изборите. Това са: Съюзът на унгарците от Воеводина на Ищван Пастор с 9 места; Партията на демократичното действие на Санджак на Сюлейман Углянин с три места; Партията за демократически действия на Ризе Халими с 2 мандата.
На изборите за белградската местна власт, които се проведоха успоредно с предсрочните парламентарни побеждава също партията на Александър Вучич СПП