Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сърбия и Косово не постигнаха пробив в преговорите в Брюксел

27 февруари 2023, 23:32 часа • 1340 прочитания

Лидерите на Сърбия и Косово устояха на нарастващия международен натиск да започнат да изпълняват европейския мирен план, тъй като преговорите в Брюксел отново се разпаднаха без ясен пробив, предаде АФП.

След като бе домакин на среща с министър-председателя на Косово Албин Курти и президента на Сърбия Александър Вучич, ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел заяви, че вече ще бъде публикуван плана за нормализиране на отношенията между двете страни. Той се надява, че това ще насочи вниманието към разрешаването на четвъртвековния спор преди следващия кръг от преговори в средата на март.

Нов кръг преговори Сърбия - Косово: На масата е европейското предложение

"Днес беше постигнат напредък и аз приветствам страните за тяхната ангажираност", каза Борел. Той се яви пред репортерите сам, без лидерите на Косово и Сърбия, и не отговори на никакви въпроси. "В същото време е необходима още работа, за да се гарантира, че това, което беше прието днес от страните, ще бъде изпълнено", каза той и обеща, че пратеникът на ЕС Мирослав Лайчак ще продължи "совалковата дипломация" между Белград и Прищина през следващите седмици.

Още преди последните разговори високопоставен европейски дипломат заяви, че страните вече са приели непубликувания тогава европейски план и че срещата е била за обсъждане на изпълнението му. След това обаче Вучич и Курти заявиха, че не е имало пробив, и всеки от тях подчерта, че не прави отстъпки, въпреки силния натиск от страна на Европа и САЩ за постигане на споразумение. 

"Добре е, че разговаряхме и вярвам, че ще успеем да преодолеем едностранните стъпки, които биха застрашили сигурността на хората на място", заяви Вучич. Той отхвърли разговорите като нещо важно и макар да се съгласи да продължи да разговаря, настоя: "Нямаме пътна карта, хора, нямаме. Трябва да седнем и да работим по пътната карта." Вучич допълни, че е настоявал за част от плана, която да създаде Общност на сръбските общини в рамките на Косово, и няма да отстъпи по други въпроси, докато това не стане факт.

Курти беше по-позитивно настроен и заяви, че би бил готов да подпише споразумение, ако е имало същото настроение у Вучич. "Споразумението напълно установява равенство между страните, симетрия и добросъседство", каза той. "Вярвам, че сме на прав път за нормализиране на отношенията със Сърбия и на еднопосочен път към доброто европейско съседство", допълни Курти, цитиран от БГНЕС.

Курти: Възможно е споразумение между Косово и Сърбия до края на годината

Борел заяви, че следващите разговори ще се проведат в средата или края на март и прогнозира успех преди следващата среща на върха на лидерите на ЕС. Вучич предположи, че те ще се проведат на 18 март в Северна Македония. 

Сърбия отказва да признае едностранната декларация за независимост на Косово, направена през 2008 г., а между местните власти и сръбското малцинство в бившата отцепническа провинция избухват размирици. И двете страни твърдят, че западните правителства все повече ги притискат да постигнат споразумение след повече от две десетилетия напрежение. Преди срещата говорителят на Борел призова и двете страни да възприемат "европейско поведение". Последният кръг от преговори последва месеци на совалкова дипломация, почти 25 години след войната между етническите албански бунтовници и сръбските сили, която предизвика бомбардировките на НАТО, сложили край на сраженията. 

Курти се надява, че подготвяното споразумение ще проправи пътя за влизането на територията в няколко международни институции - цел, която правителството в Прищина отдавна преследва. От друга страна, сръбският президент Вучич заяви, че правителството му е подложено на силен натиск да постигне споразумение. Той настоява пред вътрешните си опоненти, че няма да отстъпи.

По време на преговорите днес Вучич публикува в социалните мрежи снимка. „Трудна среща. Както се очакваше. Няма капитулация“, написа президентът в публикация в профила си в Instagram.

Сега западните правителства са запазили голяма част от дипломатическите си усилия и ресурси за справяне с войната в Украйна. Това поражда опасения, че Кремъл може да използва косовския въпрос като клин, за да раздели още повече Европа.

В петък високопоставен служител на ЕС заяви пред журналисти, че Русия активно се опитва да провали преговорите между двете страни, като разпалва опозиция сред сърбите. Остават въпросите как двамата лидери ще успеят да продадат всяко потенциално споразумение на своето население. Косово продължава да бъде обект на обсебване от страна на голяма част от сръбското население. Сърбите смятат Косово, населено предимно с албанци, за част от своята законна родина.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес