Не поставяме под съмнение въпроса дали трябва да се наеме някой да лобира за интересите на Сърбия в САЩ, заяви пред белградския вестник „Политика" ръководителят на дипломацията на западната ни съседка Ивица Дачич, предава македонската информационна агенция „Макфакс“.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Дачич прецени, че половин милион долара биха били достатъчни, за да бъде организирана среща с президента на САЩ Доналд Тръмп.
„Подобни договори се публикуват на сайта на американското правосъдно министерство, а цената обикновено е известна, от 50 000 до 150 000 долара за месец, в зависимост от целта", коментира Дачич.
Той добави, че лобирането в Сърбия се възприема негативно и се превръщат в инструменти на политически атаки, които пряко противоречат на националните интереси.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
По-рано „Политика" публикува материал, в който твърдеше, че косовският президент Хашим Тачи е дал повече от половин милиона евро на фирма, която да договори среща с Тръмп. На държавния глава на Украйна Петро Порошенко услугата е струвала най-малко 400 000 долара.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Дачич подчерта, че визовата политика на страната е хармонизирана с тази на Европейския съюз, като същевременно подчерта, че Белград има свои собствени интереси и все още не е част от клуба на Брюксел, предаде Фокус.
Дачич направи коментарите в отговор на изявленията на европейски дипломати, които изразиха „загриженост“ от решението на Сърбия да премахне визите за трети страни по политически причини. В тази връзка Белград бе призован да се съобразява с визовата политика на Брюксел. „Сърбия има свои собствени интереси, защото все още не сме държава-член на ЕС“, припомни първият дипломат на Белград.
„Във всеки случай ще се погрижим за предотвратяване на злоупотреби, както направихме досега. Ще анализираме всяка ситуация и в случай на увеличаване на броя на мигрантите, отново ще въведем визи за някои страни. Но това е малко лицемерно, защото имигрантите идват от ЕС, от Гърция и България, а сега Брюксел ни изнася лекции. Нека те (ЕС) решат този въпрос“, предложи Дачич, като отправи реторичен въпрос за това откъде са дошли повече от милион мигранти, влезли в Сърбия през последните три години.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса