Столтенберг: Ако Гърция отхвърли договора от Преспа, доверието в нея ще бъде подкопано

08 септември 2018, 18:45 часа • 1875 | прочитания

На всички мои политически срещи в Скопие ми беше заявено, че, ако се гласува "за" на референдума, договорът ще се изпълнява. Това заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в интервю за гръцката телевизия "Скай" и добави, че все пак това е демократичен процес и НАТО "не може да принуди никоя държава да направи нищо, което не иска".

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

На въпрос какво ще се случи, ако договорът бъде приет в Македония, но не и в Гърция, с оглед на позициите на коалиционния партньор в правителството „Независими гърци“ на Панос Каменос и на лидера на опозиционната "Нова демокрация" Кирякос Мицотакис, Столтенберг е категоричен, че това ще подкопае доверието в Гърция

Убеден съм, че договорът ще се приложи и в двете страни, защото това засяга доверието в страните, които са подписали този документ. Всичко друго би могло сериозно да подкопае националното доверие в някоя от страните, каза генералният секретар на НАТО. Той е оптимист, че ще бъдат спазени посочените срокове и споразумението ще влезе в сила в началото на следващата година.

Припомняме, че на 17 юни в района на гръцката част на Преспа беше подписан договорът, слагащ край на спора за името между Гърция и Македония. На церемония на Преспанското езеро, намиращо се на границата между Македония, Гърция и Албания, на гръцка земя в историята отиде 27-годишният спор между Атина и Скопие за името на Македония. Договорът бе подписан от министрите на външните работи Никола Димитров и Никос Кодзияс в присъствието на премиерите на двете страни - Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Постигнатото съгласие е новото име на страната да е Република Северна Македония. Този договор дава възможност на Република Македония да започне преговори за членство в Европейския съюз и да стане пълноправен член на НАТО.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес