Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Спорът за кирилицата

20 ноември 2013, 09:29 часа • 54419 прочитания

Вуковар не е обикновен град - той е град-герой, нещо като хърватския Сталинград. Там споменът за жестокостите на югославската армия е жив и до днес. А сега масло в огъня налива и спорът за "сръбската кирилица".

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

През 1991 година Вуковар е окупиран от югославската армия. Градът е напълно разрушен, хиляди загиват. Непосредствено преди това хърватите са обявили независимостта си от Югославия. 20 години по-късно Вуковар е възстановен, а Хърватия е в Европейския съюз - държава с конституция, в която е записано, че табелите на административните сгради трябва да са не само на латиница, но и на кирилица - най-малкото там, където сърбите представляват над една трета от населението.

"Кирилицата няма място във Вуковар"

Тази разпоредба се натъква на отпор не само сред хърватските националисти. Студентката Ваня, която е едва на пет години, когато баща ѝ загива по време на гражданската война, казва следното: "В Хърватия има места, където кирилицата се използва без проблеми наравно с латиницата. Но Вуковар е символ на голямо страдание. Както в Аушвиц не може да прозвучи германският химн, и то не защото песента носи вина за масовите убийства, а от преклонение пред паметта на жертвите, така и кирилицата няма място във Вуковар".

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Социалдемократическото правителство в Загреб държи на кирилицата. Поради което хърватски ветерани от войната не искат и да виждат правителствени представители на тазгодишните възпоменателни чествания във Вуковар.

Младият хърватин Джуро е категоричен: "Познавам много сърби, за които кирилицата не означава нищо особено и които само искат да живеят в мир с хърватите. Но сътрудничейки си с някои великосръбски политици в Хърватия, нашето правителство очевидно се опитва да прикрие собствената си неспособност и некомпетентност зад провокации като тази. Това правителство подбужда омраза".

"Тази азбука не е убила никого"

След преброяването през 2011 година стана ясно, че над една трета от жителите на Вуковар са сърби. Заместник-кметът на Вуковар Сърджан Милакович, който е член е на Независимата демократична сръбска партия, коментира спора за кирилицата така: "Кирилицата не е само сръбска и тази азбука не е убила никого. Не мога да позволя представителите на сръбския народ да бъдат колективно обвинявани - нито във Вуковар, нито някъде другаде в Хърватия".

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

В момента във Вуковар се събират подписи за петиция, която цели да предотврати използването на кирилицата в града-герой. 25-годишната Ваня вече се е подписала: "Баща ми е загинал в гражданската война, убит е от сърбите. Въпреки това имам приятели сърби. Деля хората не според тяхната националност, а според това дали са добри и искрени. Смятам, че повечето хора от моето поколение мислят по същия начин".

А всъщност Вуковар си има и други проблеми. Младежката безработица там е много висока. Който може, напуска града-герой.

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес