Изказването на държавния секретар по европейските въпроси на Португалия Ана Паула Закариаш относно македонския език и по своята същност, и според методологията е изцяло в противоречие с португалското предложение, твърдят от правителството на РС Македония.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
От там подчертават, че подобни изказвания не помагат по никакъв начин на процеса на изграждане на доверие и взаимно разбирателство.
„Контекстът и моментът са изключително чувствителни и затова призоваваме представителите на държавите, които са включени в процеса и които не познават изцяло и добре обстоятелствата в Северна Македония и в България, да се въздържат от каквито и да било квалификации и обяснения за процесите, свързани с нашия национален въпрос”, подчертават от правителството.
В правителствената позиция се подчертава, е македонският език е една от ключовите особености на идентичността на македонския народ, той е международно признат и кодифициран език със своите уникални специфики, потвърдени с Договора от Преспа и записан в личната карта на Северна Македония в ООН.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
„Македонският език е израз на неприкосновеното право на македонския народ на самоопределение и достойнство”, подчертават още от правителството.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
На 28 юни вечерта държавният секретар по европейските въпроси на Португалия Ана Паула Закариаш призова да се уважава българската позиция за РСМ и да не се внасят разногласия в ЕС, припомня БГНЕС.
“Това е много труден дебат, особено за България, свързан е с историята, културната идентичност на двете страни, както и с бъдещото сътрудничество. В момента те работят върху нещо като пътна карта, която да им помогне да се сработят, а за България да има гаранции, че когато Северна Македония влезе в ЕС, нещата ще тръгнат по-плавно. Северна Македония премина през тежки преговори с Гърция - спомнете си, че тя промени името на страната. Но е много трудно, защото това е свързано и с България като култура и език. Явно е свързано с езика на Северна Македония, който някога е бил част от българския език и културните измерения на двете страни. В България ще има нови избори на 11 юли и аз мисля, че българските власти очакват техните резултати, преди да вземат решение как да действат", каза държавният секретар и призова да не се внасят разногласия и проблеми между две страни.
Това изявление предизвика множество коментари на политиците в РС Македония.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Премиерът Зоран Заев дори обеща Министерството на външните работи "да провери автентичността на изявлението на Ана Паула Закариаш". "Ще проверим още днес чрез експертните служби на Министерството на външните работи. Проверката ще бъде за автентичността на това, което беше казано и Министерството на външните работи съответно ще реагира“, каза Заев.