Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шведски прочит на българо-македонския спор

02 ноември 2020, 15:13 часа • 3350 прочитания

Бившият премиер и министър на външните работи на Швеция Карл Билд коментира в социалната мрежа „Twitter“ спора между София и Скопие, който може да забави процеса на започване на преговори с югозападната ни съседка за присъединяване към Европейския съюз. За шведския прочит на българо-македонския спор съобщава Агенция "Фокус".

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

„Ако постигането на някакъв напредък към ЕС на Балканите ще зависи от това една или друга държава да налага „историческа истина“, можем да сме сигурни, че нищо няма да се случи в рамките на едно поколение или две“, написа Билд.

Думите му са по повод статия на Reuters със заглавие „България казва, че Северна Македония трябва да се справи с историческите проблеми или да се сблъска със забавяне по пътя към ЕС".

Статията е с дата 30 октомври с автор Цветелия Цолова. В нея се подчертава, че България е заплашила да блокира пътя на Северна Македония към членство в Европейския съюз освен ако страната не признае, че националната й идентичност и език имат български корени. Цитира се Екатерина Захариева, която втвърди тона към съседната ни държава.

Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България

Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина

България губи търпение по отношение на нежеланието на Северна Македония да приложи договор за приятелство, който двете страни подписаха през 2017 г., подчертава още Reuters.

"Притесненията ни идват от безкрайните претенции за македонско малцинство в България. Признаването на българските корени ще сложи край на това", каза Захариева пред агенцията.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Ако Северна Македония се съгласи, Захариева заявява, че София е готова да признае македонския като един от официалните езици на съседката си и да признае македонска идентичност.

„Ние не оспорваме правото им на самоопределение, нито правото им да наричат ​​своя език това, което им харесва. Готови сме да потвърдим настоящите реалности, но те трябва да признаят историческата истина “, казва още Захариева.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес