Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия с ясен сигнал, че вижда Гърция като територия за европейски газов хъб

10 септември 2016, 16:00 часа • 6811 прочитания

Русия се готви да подпише междуправителствено споразумение за „Турски поток“ с Турция през октомври тази година. Това заяви руският енергиен министър Александър Новак, който заедно с руския вицепремиер Аркадий Дворкович е на посещение в Солун. Там двамата разговаряха с гръцкия премиер Алексис Ципрас.

Показателно за посоката на разговорите е изявлението на Дворкович, цитирано от РИА Новости, относно възможностите за развитие на Южния газов коридор. „Говорихме за големи проекти, предимно в енергийната сфера. Гърция се стреми да стане един от ключовите разпределители на газ в Европа. Да, всички тези проекти са обвързани и с политически обстоятелства. Можем да кажем, че възстановяването на сътрудничеството с Турция предоставя възможност за развитието на Южния газов коридор. „Турски поток“ - една от нишките в коридора, може да премине от Турция през Гърция и така да текат доставки към други европейски страни. За Гърция това е много важен проект“, каза руският вицепремиер.

Освен това Дворкович обяви, че Русия иска да участва в транспортни проекти в Гърция. По думите на руския вицепремиер от руска страна съвсем скоро ще бъдат предложени конкретни, детайли разчети на Атина по отношение на конкретни инфраструктурни проекти – железопътни и за летищна инфраструктура. Руският вицепремиер изрично подчерта и, че има потенциал за разширение на руско-гръцките търговски отношения и съответните инвестиции.

 

От своя страна гръцкият премиер Алексис Ципрас изрази увереност, че визитата на Дворкович и Новак е още една стъпка към заздравяване на гръцко-руските отношения. „Разчитаме на сътрудничество с Русия“, подчерта Ципрас.

Контекст

Припомняме, че в началото на тази седмица се състоя газовата конференция за хъб „Балкан“ във Варна. На нея не присъства представител на „Газпром“. В прав текст на конференцията българският премиер Бойко Борисов заплаши, че България ще налага вето в Европейския съвет, ако Брюксел не подкрепи хъб „Балкан“. Не стана ясно обаче на какви решения можем да наложим вето. За хъб „Балкан“ и евентуално руско участие Борисов каза: „След като имаме одобрението на ЕК, нека направим една тристранна среща с Русия. Ако Москва има интерес, добре дошли са”.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес