Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Референдумът за де факто забрана на браковете между хомосексуални в Румъния не успя

08 октомври 2018, 06:05 часа • 3638 прочитания

Избирателната активност на референдума за промяна на конституцията на Румъния, която да премахне възможността за еднополови бракосъчетания, е 20,41%, съобщиха от Централната избирателна комисия на северната ни съседка, предаде БГНЕС.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Малко над 3,7 млн. граждани са упражнили правото си на глас. За признаване на референдума обаче е необходимо участието на минимум 30% от избирателите.

Референдумът за по-точното определение на понятието "семейство" в румънската конституция се проведе на 6 и 7 октомври. В сегашния текст от основния закон на страната е записано, че семейството представлява "доброволен брак между съпрузи". Инициаторите на допитването от "Коалиция за семейството" предлагат промяната, според която то става "доброволен брак между мъж и жена", с което ще бъде изключена възможността от официална регистрация на отношенията между еднополови двойки. Те се оплакаха, че умишлено са били бламирани и им е било пречено да разгърнат информационна кампания, че въобще ще има референдум.

Същевременно румънски опозиционни партии обвиниха управляващите социалдемократи за провала на плебисцита. Ръководителят на опозиционната Ниционално-либерална партия на Румъния Людовик Орбан заяви, че за резултатите от референдума са виновни управляващите социалдемократи и лично техният лидер Ливиу Драгня, който е "присвоил" идеята за провеждане на допитването и по този начин я е "компрометирал". От опозиционния "Съюз за спасение на Румъния" (ССР) също смятат, че ниската избирателна активност е сигнал към властите, които са одобрили референдума.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

"Това правителство трябва да си ходи, настояваме за неговата оставка, защото хвърли на вятъра 40 млн. леи (около 16,7 млн. лева)", заяви лидерът на ССР Дан Барна.

Инициаторите на допитването смятат, че ниската активност е резултат от бойкот от страна на политическите партии. Според тях референдумът би могъл да бъде повторен в близко бъдеще.

Председателят на Съвета за борба с дискриминацията Чесаба Азталос призова жителите на страната към рационалност и помоли резултатите от референдума да бъдат приети "със смирение". "От юридическа гледна точка нищо не се е променило. Конституцията и сега не позволява еднополовите бракове! Наш дълг е да ограничим речта на омразата и разделението на обществото", написа Азталос във Facebook.

Хомосексуализмът Румъния беше престъпление до 2000 година, когато под натиск от Съвета на Европа и Европейския Съюз Букурещ измени законодателството.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес