04:30 ср  2 апр 2025

Разследват жители на село в Румъния заради расизъм и ксенофобия

04 февруари 2020, 08:40 часа • 3182 | прочитания

Жители на село в Румъния ще бъдат разследвани за престъпление от омраза срещу двама граждани на Шри Ланка. Със случая се е заела прокуратурата, съобщи пише Евронюз.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

В Дитръу, на 350 километра северно от Букурещ, имало митинг с участието на около 350 души, които протестирали срещу наемането на двамата от Шри Ланка в местен хлебозавод, предаде БГНЕС.

Имигрантите били наети напълно законно, чрез агенция за осигуряване на работа.

"Да предположим, че друга фирма наеме, да кажем, шестима чужденци в нашето село. След две години те ще доведат семействата си и след пет или шест години, ще бъдем обградени от черни хора.", казва участничка на протеста пред медии.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Националният съвет за борба с дискриминацията (CNCD) подаде жалба в прокуратурата за подклаждане на омраза и дискриминация срещу участниците в митинга.

Посолството на Шри Ланка в Букурещ се свърза с хлебозавода, за да пита при какви условия живеят двамата работници и имат ли нужда от помощ.

Министърът на труда на Румъния Виолета Александру също разпореди проверка на случая.

"Изненадва ме отношението на местната общност към двама души, които искат да работят тук. Може би забравят колко много румънци работят в чужбина и може да са в опасност да бъдат дискриминирани по същия начин.", каза Александру.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Според други, обаче, не става дума за расизъм. Бенде Шандор, депутат от Демократичния алианс на унгарците в Румъния казва, че протестът е по-скоро заради конфликт между местните жители и собственикът на хлебозавода.

"Собственикът плаща ниски заплати на работниците. В същото време те работят на прекалено дълги смени, понякога дори 24 часа. Не видях ксенофобски тенденции на митинга.", казва Шандор.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch