Координаторът за държавни реформи в косовското правителство Бесник Тахири изключи възможността за подялба на Косово и каза, че за Белград е най-добре да приеме тази реалност, предаде БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Реакцията на косовския държавен служител последва изявлението на сръбския министър на отбраната Александър Вулин, който каза, че е "песимист по отношение на постигането възможен компромис между Косово и Сърбия в Брюксел".
„И Вулин, както и всеки друг държавен служител в Белград, трябва да осъзнаят, че времето на "компромиса" отмина и че сега трябва да приемат реалността. А реалността е следната: Косово е признато от повече от 100 страни в света, вече от 19 години сме свободни, а са минали 10 години от провъзгласяването на независимостта, написа във Facebook Тахири.
В отговор на коментара на Вулин, който е настоящ министър на отбраната, а преди това е бил директор на службата за Косово в сръбското правителство, Тахири заяви, че "цялата политическа система и институционалния ред на Косово са независими" и че "преди повече от десетилетие контактната група представи трите принципа" за решаване на косовския въпрос.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Тези три принципа, както написа Тахири, са "точни и много ясни": Решението за статута на Косово трябва да консолидира регионалната сигурност и стабилност (....); В Косово няма да има разделение (...); няма да има обединение на Косово с друга държава.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
„Всеки опит за връщане в общественото пространство на думата "компромис" е провал и е с намерение за създаване на политическа мъгла“, коментира още Тахири. Според него Белград "използва думата компромис, за да успокои страстите вътре в Сърбия".