Българските клубове в Северна Македония трябва да не носят имена, които имат нещо общо с фашисткото минало. Това заяви северномакедонският президент Стево Пенаровски.
"Те трябва да съществуват, но трябва да уважават и чувствата на македонците, на всички македонски граждани, на всички хора, живеещи в (Република Северна) Македония, а най-добрият начин за това е да се дадат имена на клубовете, които нямат нищо общо с фашисткото минало", заяви той според БТА.
Припомняме, че срещу клуба на името на цар Борис III в Охрид имаше нападения. Провокациите от страна на България са много, коментира Пендаровски, оценявайки като "добър знак", че официалната политика на България „се придържа към коректна реторика".
По време на работното си посещение в Скопие министърът на външните работи на България Николай Милков изрази очакване Северна Македония "да осигури нормална среда за функционирането на българските културни клубове". Македонският премиер Димитър Ковачевски обаче отговори, че законите в страната са за всички и всички трябва да ги спазват. Той даде пример за институционално сътрудничество отварянето (официалното откриване на новата сграда) на Българския културно-информационен център в Скопие, откриването на офиса на МИА в София, на което лично е присъствал и очакваното откриване на културен център на Северна Македония в Благоевград, за което правителството на страната ще изпрати официално искане до България. Ковачевски отново посочи, че културните кубове трябва да бъда "място за сближаване, вместо да създават раздор".
Въпросният "македонски" клуб в Благоевград не беше признат от местната власт, като кметът на града го определи за офис. Според него, няма как това нещо да е клуб, защото не отговаря на законодателството ни: Кметът на Благоевград: Новооткритият македонски клуб е нелегитимен, това е офис