Все още имаме проблеми със Сърбия. Тя има президент, който мисли и говори като през 90-те години на миналия век. Това заяви косовският премиер Албин Курти в интервю за Хърватската радио и телевизия. И добави: "Граничните пунктове Ярине и Бърняк са в криза не заради сърбите, а заради президента на Сърбия".
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Според него, над 11 000 превозни средства от Сърбия без никакви проблеми са взели временните регистрационни номера на Република Косово: „Те сътрудничиха на нашата полиция и на нашите институции”, изтъкна той.
На въпрос дали смята, че Александър Вучич иска да предизвика международен конфликт, Курти отговори, че не може да си представи друга причина за това.
„Водиш на границата с Косово министъра на отбраната, заедно с посланика на Русия в Сърбия и аташето по сигурността на Руската федерация в Белград. Същия ден бе подпалена сградата в Зубин Поток. Изтребители МиГ-29 обикалят около Косово, хеликоптери руско производство и бронирани машини... Тоест, те дойдоха с военен арсенал до границите на страната ни. Нашите специални части са там, както в Бърняк, така и в Ярине. Нека не забравяме, че в деня след обявяването на независимостта на Косово на 18 февруари 2008 г. те изгориха граничните пунктове Ярине и Бърняк“, добави Курти.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Премиерът на Косово заяви също, че в Сърбия няма плурализъм: „Имате една партия. Тази партия е и държавата. Тази държава е също и църквата. Там няма плурализъм, те си играят на демокрация с избори.“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Курти изрази готовност за разговор и преговори и чака председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да предаде ясно послание на Белград, където тя е на посещение.
На въпрос дали има вероятност Косово и Албания да се обединят, той отговори: „Ние сме две държави - Косово и Албания, но не сме две нации. Ние сме един народ. Границата между Косово и Албания не е албанската граница, нито границата с Косово е югославската или сръбската граница и в този смисъл искаме Прищина и Тирана да си сътрудничат възможно най-тясно, да се интегрират и да си помагат.”