Правозащитната организация Human Rights Watch обяви, че законопроектът на Гърция за предоставяне на убежище застрашава правата на мигрантите, пише "Kathimerini", цитиран от БГНЕС. Правозащитниците препоръчват правителството да оттегли документа и той да не бъде обсъждан в парламента тази седмица, както е планирано.
В момента Атина се бори с най-голямата вълна на мигранти от 2015 г. насам, когато повече от 1 милион души преминаха от Турция в Европа през територията на Гърция.
Според правозащитниците, законопроектът е открит опит за блокиране на достъпа до защита и увеличаване броя на депортираните.
С идването си на власт през юли консервативното правителство на премиера Кириакос Мицотакис обяви, че законът цели да оптимизира продължителността на престоя на мигрантите в Гърция и да улесни депортирането на онези търсещи убежище лица, чиито молби са отхвърлени. Мицотакис обвини предишното ляво правителство, че не се справя с разрешаването на проблема, в резултат на което хиляди хора бяха натъпкани в пренаселени лагери.
Правозащитната организация смята, че предложеният законопроект ще улесни задържането на търсещите убежище за по-продължителен период и ще отпаднат важни защитни механизми за уязвимите хора, включително деца без придружител.
Законопроектът предвижда множество процедурни промени, които биха попречили на достъпа до справедлив процес за убежище и компрометират правото на обжалване, смятат наблюдателите.
Той въвежда и по-строги правила за приемане на търсещите убежище, забавя достъпа до правото на труд, стеснява дефиницията за семейство и усложнява процедурата за жертвите на изтезания при признаването им за такива.
По-рано този месец Върховният комисариат за бежанците на ООН също изрази загриженост относно предложенията на Гърция за преразглеждане на закони, засягащи търсещите убежище, тъй като те могат да отслабят защитата на бежанците.
От Human Rights Watch призоват Европейската комисия, която подкрепя финансово управлението на миграцията в Гърция, да окаже натиск върху гръцкото правителство, за да гарантира, че промените в закона ще включват произтичащите от стандартите на ЕС гаранции.
Над 12 000 мигранти пристигнаха в Гърция през септември, което е своеобразен рекорд след постегнатото през 2016 г. споразумение между ЕС и Турция за затваряне на Егейския коридор към Европа.