Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Погрижете се за боклуците си: ЕК предупреждава Румъния

08 февруари 2024, 11:55 часа • 1632 прочитания

Румъния получи предупреждение в сряда (07.02) за неспазване напълно на Рамковите директиви за депонирането и отпадъците, въпреки че вече е глобена от Европейския съд през декември, предаде Euractiv. Според Комисията Румъния успешно е затворила и реабилитирала 92 депа и планира да се справи с още пет до 2026-2028 г. Ситуацията за други четири обаче остава несигурна въпреки амбициозните цели да се изпращат по-малко от 10% от твърдите битови отпадъци, генерирани в депата до 2035 г.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Министърът на околната среда, водите и горите Мирча Фичет подчерта неотложната необходимост от затваряне или реабилитация на най-малко 31 депа за опасни и неопасни промишлени отпадъци, за да се избегнат глоби от ЕС. По време на посещение на място в Sofert Bacău, депо за опасни отпадъци от 16 хектара в североизточна Румъния, Фичет подчерта ежедневните глоби от 18 000 евро, наложени само на това място, което съхранява опасни промишлени отпадъци от фосфогипс от времето на комунизма.

Днес значително количество рециклируем материал все още завършва на сметищата, а не във фабриките, докато Румъния все още не е в състояние да контролира внесените отпадъци, каза министърът в по-ранно изявление.

Още: Рекултивират сметищата край Дупница и Кочериново

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Санкциите на ЕС за отпадъците в Румъния

На 14 декември Съдът на ЕС (СЕС) наложи глоба от 1,5 милиона евро на Румъния, заедно с дневни глоби от 600 евро, за забавяне на затварянето на сметища за отпадъци, които не отговарят на изискванията. Съдът на ЕС отбеляза, че неизпълнението на задълженията е продължило повече от четири години от 2018 г., което е описано като „значителна продължителност“. Освен това Съдът на ЕС посочи „значителен риск от замърсяване и сериозни последици за човешкото здраве, по-специално чрез изпускане на вредни химикали в почвата, въздуха и водата“.

Заглавната снимка е илюстративна!

Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България

Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина

Още: Русенци превръщат сметище в гора

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес