Евроатлантическата общност - от Вашингтон до София и Атина - приветства историческото решение на македонския парламент за извършване на конституционни промени, които се изискват за прилагането на Договора от Преспа, слагащ край на продължилия 27 години спор с Гърция за името, предаде БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
САЩ приветстваха решението на парламента на Република Македония да започне конституционните промени. „САЩ вярват, че Договорът от Преспа е исторически шанс за укрепването на стабилността, сигурността и благоденствието в целия регион”, заяви говорителката на Държавния департамент Хедър Науърт. Американският посланик в Скопие беше един от първите, които поздравиха вчера македонските власти с изхода от историческото гласуване. Посланик Джейс Бели написа в Twitter, че депутатите от всички партии са показали мъдрост с решението си, което ще осигури мястото на Македония в западния свят и неговите институции – НАТО и ЕС.
Сходна на официален Вашингтон позиция изказа и бившият международен посредник в спора за името, американският дипломат Матю Нимиц. Пред „Гласа на Америка“ той заяви, че конституционните промени са голям напредък за Македония, Балканите и Европа.
Похвали към правителството на Зоран Заев дойдоха и от Виена, която председателства Съвета на Европейския съюз, и от Гърция.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Австрийският канцлер Себастиан Курц приветства сформирането на мнозинство от две трети в македонския парламент, което е необходимо за извършването на конституционните промени, произтичащи от Договора от Преспа. "Това дава силен вятър в усилията за започване на преговори за присъединяване към ЕС със Северна Македония през следващата година", се казва в изявлението на Курц. Той отбеляза, че приближаването на страните от Западните Балкани до ЕС е важен приоритет за австрийското председателство и че едва след като тези страни станат членки на ЕС, Съюзът ще бъде пълен.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Гръцкият премиер Алексис Ципрас, който от вчера пое и Външното министерство след оставката на Никос Кодзиас, допринесъл много за подписването на Договора от Преспа, заяви, че това е „ден на радост“.
Към поздравленията се присъединиха и от Берлин, където министърът по европейските въпроси във Външното министерство Михаил Рот похвали македонските политици, че са поставили с решението си държавните интереси над партийните.
България също приветства решението на парламента в Скопие. "Ние ще продължим да бъдем най-искрен и близък приятел в този процес", се казва в позиция на Министерството на външните работи. "Вярваме, че това е най-правилното и единствено отговорно решение, което дава шанс за благоденствие на всички граждани в региона. Поздравяваме всеки един народен представител, който е дал гласа си в полза на общото ни бъдеще в НАТО и Европейския съюз", посочва Външнополитическото ни ведомство.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Междувременно в съобщение на Руското посолство в Скопие, публикувано в Twitter, се казва, че Москва няма да промени позицията си по отношение на името на Република Македония.
Actualno.com припомня, че в края на юни Македония и Гърция подписаха Договора от Преспа, с което се слага край на продължилия повече от 27 години спор за името. Новото име на страната, което договориха премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, е „Република Северна Македония“.
Промените в Конституцията бяха подкрепени от 80 депутати, включително 8 народни представители от ВМРО-ДПМНЕ. С решението си македонският парламент откри пътя на страната за членство в НАТО и започване на преговори с ЕС, а също така затвори страницата, в която Македония носеше определението "Югославска".