Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От Хага - първи обвинения срещу албанци заради военни престъпления в Косово

25 февруари 2020, 07:37 часа • 2008 прочитания

Специализираната прокуратура на Международния трибунал в Хага за военните престъпления в Косово официално отправи първите обвинения, предаде БГНЕС.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Разследвани са военизираните отряди на косоварите, които са заподозрени във военни престъпления срещу мирното сръбско население през 90-те години. Досега не са посочени конкретни имена на заподозрени, но в последните години на няколко пъти бяха викани на разпит някои от най-известните косовски политици.

Разследването започна след като доклада на Съвета на Европа свърза редица албански лидери, сред които действащия президент Хашим Тачи, с извършени военни престъпления срещу цивилни. Премиерът Рамуш Харадинай по-рано обяви оставка, след като беше привикан за разпити.

Бившият ръководител на разузнаването на Армията за освобождение на Косово (АОК) Кадри Весели, който стана председател на парламента на Косово каза, че са викали и него да дава показания в Хага. Според източници от АОК, около 100 бивши техни бойци са били разпитвани от прокурорите на специализирания съд.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Подкрепеният от Европейския съюз трибунал беше създаден през 2015 г., за да разследва престъпления на борещите се за независимост отряди от етнически албанци в периода 1998-99 г.

Докладът на Съвета на Европа посочи, че около 500 души са изчезнали безследно в Косово, след като армията на Слободан Милошевич се оттегли през 1999 г., под натиска на ударите от въздуха, нанасяни от НАТО. Около 400 от изчезналите са етнически сърби. Според доклада, тогава АОК е имала "на практика пълен контрол върху събитията на терен".

Докладът говори за отвличания, масови екзекуции и дори търговия с органите на затворници.

Съдът работи според законодателството на Косово, но е базиран в Хага като мярка за защита на свидетелите. Юристите в него са от различни държави, а издръжката му се поема от Европейския съюз.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес