Международни наблюдатели осъдиха несправедливите условия, позволили на партията на сръбския президент Александър Вучич да постигне съкрушителна победа на изборите през декември.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Въпреки това сръбското правителство приветства доклада на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), заявявайки, че "е сложил край на спекулациите за предполагаеми изборни измами".
Наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека (ODIHR) на ОССЕ описаха предсрочните парламентарни и местни избори като "технически добре администрирани и предлагащи на избирателите избор от политически алтернативи".
Още: Косовският президент: Вучич е наредил нападението в Банска, имаме доказателства
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
И въпреки това, вотът е бил „доминиран“ от Вучич, „което, заедно със системните предимства на управляващата партия, създаде несправедливи условия за конкурентите“, предава БГНЕС. Сръбската прогресивна партия (СПП) на Вучич взе 129 места в парламента срещу едва 65 за опозиционната коалиция "Сърбия срещу насилието" (ССН).
Международни наблюдатели, включително ОССЕ и ODIHR, по-рано съобщиха за "нередности", включително "купуване на гласове" и "попълване на бюлетини". „Основните свободи като цяло бяха зачитани в кампанията, но тя беше помрачена от остра реторика, пристрастия в медиите, натиск върху служителите в публичния сектор и злоупотреба с публични ресурси“, се казва в доклада.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
Още: Сърбия получила нова оръжейна пратка от Русия
Сръбският премиер Ана Бърнабич приветства доклада и се ангажира да работи в тясно сътрудничество с наблюдателите, като се придържа към препоръките. Бърнабич обаче настоя, че документът е "сложил край на негативните възприятия за изборния процес". „Този доклад слага край на всички лъжи и глупости за кражбата на изборите“, твърди премиерът.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
"Сърбия срещу насилието" тълкува доклада съвършено различно. „Когато някой ви каже, че изборите са били в неравностойни условия, където се фаворизира един човек, една структура, с агресивна кампания, поляризация на обществото, език на омразата, обиди срещу политически опоненти, но и журналисти, които не са проправителствени: това се наричат неравностойни, недемократични и несвободни избори“, каза Мариника Тепич, лидер на ССН.
Още: Вучич: Време е да създадем "Велико движение за държавата"
Върховният съд на Сърбия отхвърли жалбата на опозицията за анулиране на изборните резултати. През февруари Европейският парламент прие резолюция относно Сърбия – страна кандидатка за членство в ЕС – призоваваща за разследване на вота през декември. Призивът беше тотално игнориран от Белград. "Всеки знае какво се случи... Просто никой не иска да каже на краля, че е гол", подчерта Тепич.