В хода на кампанията за избор на парламент на Албания се отбелязва използването на административния ресурс от страна на властите и случаи на насилие. Като цяло, обаче, волеизявлението е протекло успешно, отбелязват наблюдателите на ОССЕ.
БГНЕС припомня, че на 25 април в Албания се проведоха парламентарни избори. За мандат в 140-местния парламент се състезаваха 12 партии и коалиции. Право на глас имаха 3,6 млн. граждани. По данни на ЦИК, избирателната активност достигна 48%, а гласуването протече без сериозни инциденти. Албанските медии съобщиха за случаи на снимани бюлетини, опити за агитация и конфликти в отделни секции.
Според данните от преброените 4 910 секции от общо 5 199, управляващата Социалистическа партия на премиера Еди Рама води с 48,67%, опозиционната Демократическа партия е на второ място с 39,41%, а Движението за социалистическа интеграция 6,85%.
„Въпреки пандемията от COVID-19 и фактът, че не се проведе гласуване в чужбина, гражданите на Албания излязоха да гласуват“, заяви на пресконференция ръководителят на мисията наблюдатели и вицепрезидент на Парламентарната асамблея на ОССЕ Азай Гулиев.
В повече от 20 избирателни секции в Тирана е използвана системата за електронно гласуване и преброяване на гласовете и за първи път в цялата страна е използвана система за електронна идентификация на избирателите и „въпреки трудностите в отдалечените райони, системата се оказа ефективна, подчерта Гулиев.
По оценка на ОССЕ, ЦИК е успяла да изпълни своите ангажименти подобаващо, „действала е прозрачно и е заслужила уважението на всички участници“.
В същото време в хода на кампанията са използвани административни ресурси.
„Министрите провеждаха кампания, докато изпълняваха официалните си задължения, в резултат на което управляващата партия получи забележимо предимство. Натискът върху държавните служители продължава да създава безпокойство“, каза ръководителят на екипа наблюдатели от ОССЕ.
Личните данни на около 900 000 албанци станаха достъпни за някои политически партии, с което бяха нарушени правата им.
Инцидентите с проява на насилие, които предшестваха гласуването в неделя и доведоха до убийството на един човек в Елбасан и раняването на други четирима, трябва да бъдат разследвани, категоричен е Гулиев.
Представителят на ПАСЕ, полският сенатор Александър Почей заяви, че, като цяло, процесът на гласуване е протекъл успешно и много по-добре, отколкото кампанията.
„Разбираме, че не е лесно да бъдат доказани всички нарушения и не това е нашата задача. Ние с ме наблюдатели, а не съдии. Но делегацията на ПАСЕ знае за провежданите от албанските власти разследвания на сериозните случаи и очаква да бъде информирана за резултатите“, подчерта европейският наблюдател.
Изборите в Албания бяха наблюдавани от 122 наблюдатели от 20 държави. , РИА Новости