„Европа ви чака. Чака ви и се надява, че ще предприемете още една стъпка към нашия съюз. Днес съм тук, защото вярвам, че това е момент, в който ще се приближим към общото ни бъдеще със Северна Македония в ЕС“. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в реч от трибуната на парламента в Скопие, но стана обект на освирквания от страна на опозицията.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Днес, 14 юли, народните представители в РСМ водят дебати за френското предложение и трябва да решат дали да го приемат и така да започнат процеса по евроинтеграция. През юни българският парламент вдигна ветото над Северна Македония, а управляващата партия на Социалдемократическия съюз вече обяви подкрепа за предложението на френското председателство на ЕС.
🔴LIVE: Speech by President von der Leyen at the Parliament of North Macedoniahttps://t.co/iBsAl9ZYrJ
— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) July 14, 2022
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Фон дер Лайен заяви, че едно от условията за свикване на междуправителствена конференция за начало на преговорите е Северна Македония да промени Конституцията си. Промяната се отнася до вписването на българите като държавотворен народ в преамбюла на основния закон на РСМ.
Опозицията изрази недоволство чрез вдигане на плакати в залата. Лидерът на проруската партия "Левица" Димитър Апасиев се промъкна до трибуната и постави пред микрофоните надпис, гласящ: "НЕ!". Председателят на заседанието няколко пъти го призова да се върне на мястото си.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
Фон дер Лайен успокои депутатите, като припомни, че РСМ е кандидат за членство в ЕС още от 2005 г. и е работила „здраво“ да се присъедини в блока. През 2009 ЕС препоръча начало на преговори със Скопие. „Оттогава насам постоянно сме на ваша страна и най-накрая можем да стигнем до прага и да направим решителната стъпка напред“, отбеляза председателят на ЕК.
"Уважаеми членове на парламента, много от вас са разочаровани от факта, че вашата страна все още не е започнала преговори за присъединяване. Аз също съм. Вие сте разочаровани, че започването на преговорите с ЕС не се случи веднага след подписването на Преспанското споразумение. Това остави горчив вкус, но вие не се отказахте и ние – също. Заедно преследвахме мечтата си за Европейски съюз и заедно ще превърнем тази мечта в реалност", заяви Фон дер Лайен.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Тя каза, че процесът може да започне още следващата седмица при успешно гласуване на френското предложение днес. "Всички вие сте запознати с това преработено предложение. То защитава интересите ви и взема предвид опасенията на всички страни. Бъдете сигурни, че ЕК винаги е била и продължава да стои на ваша страна", каза още тя.
"Скъпи македонци, внимателно изслушах опасенията, свързани с македонския език и идентичност. Няма съмнение, че македонският език е вашият език и ние напълно уважаваме това. Ето защо в преработеното предложение се посочва македонският език без резерви от страна на ЕС. Принципът на самоидентификация е особено важен за всеки от нас. Можете да разчитате на мен като председател на ЕК, че ще гарантирам, че процесът на присъединяване стриктно спазва европейските принципи и стандарти", подчерта Фон дер Лайен.
„Нека ви уверя в още нещо - двустранните въпроси, като например тълкуването на историята, не са условие в преговорите за присъединяване“, каза председателят на ЕК.
По време на заседанието се провежда протест пред сградата на парламента, организиран от опозицията и против френското предложение.