От следващата година се очаква Сърбия, Албания и РС Македония да имат общ пазар на труда, заяви днес председателят на сръбската Стопанска камара Марко Чадеж. Този въпрос трябва да бъде решен на предстоящата тристранна среща в Тирана в рамките на инициативата „Отворени Балкани“, предаде БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
„Очакваме да получим общ пазар на труда, граници, които да работят 24 часа, хармонизирани сертификати, фитосанитарни удостоверения, да нямаме проблеми, които да струват много средства на икономиката“, подчерта Чадеж.
Той припомни, че по-рано са подписани няколко документа като меморандума за сътрудничество, но сега става въпрос за споразумения, които ще направят възможен общия пазар на труда от началото на следващата година.
„Можете да видите конкретни резултати, като например камион, пристигащ по-бързо от преди месец. Ако намерите работа в Скопие, Вльора или Белград, няма да са ви нужни три месеца за бюрокрация, а ще бъдете наети за един ден“, каза Чадеж.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Той изтъкна, че според изпратения въпросник, повече от 50% от компаниите са заявили, че имат проблем с квалифицираната работна ръка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
БГНЕС припомня, че на 20 и 21 декември в Тирана премиерът Еди Рама ще приеме президента на Сърбия Александър Вучич и премиера на РС Македония Зоран Заев в рамките на регионалната инициатива за сътрудничество "Отворени Балкани". Очаква се да бъдат подписани общо шест споразумения, включително Споразумението за условия за свободен достъп до пазара на труда в Западните Балкани.
На предишните срещи в рамките на „Отворени Балкани“, в Скопие през юли тази година и през ноември в Белград, беше обявено, че целта е вдигане на границите за трите държави от януари 2023 г., със свободно движение на хора, стоки, капитали и услуги, като и от 2022 г. да влезе в сила единно разрешение за работа.
На 10 октомври 2019 г. Вучич, заедно с Рама и македонския премиер Заев, в Нови Сад стартираха инициатива, която неофициално беше наречена „Мини Шенген“, а по-късно името ѝ бе сменено на „Отворени Балкани“.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса