Студенти от албанските държавни университети излязоха по улиците за 12-и пореден път, като поискаха среща с представители на правителството по осемте искания, които бяха изпратили до него.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Албанската агенция съобщава, че за разлика от предишните дни е имало по-малко студенти, но към протестиращите са се присъединили и обикновени граждани, жители на Тирана.
Според АТА министър-председателят Еди Рама е склонен да отговори положително на осемте искания на студентите и повтори призива за диалог.
Студентският протест започна на 4 декември, и е насочен срещу повторното плащане за изпит, на който студентите не са се явили в срок. Списъкът с искания, сред които е и това за намаляване наполовина на размера на таксите за обучение, след това бе разширен, припомня БГНЕС.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Вдъхновени от колегите си от Тирана, студентите от Тетово, Македония, започват стачни действия във вторник. В 12:30 на 18 декември студентите те ще напуснат лекциите и ще излязат на протест за бъдещето на младите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
"Протестирай със студентите !!!", "Искаме молив и тетрадка, не искаме насилие" и "Въстанали студенти" са лозунгите, с които студентите от Тетово призовават и всички други недоволни граждани.
Исканията им са насочени към Министерството на образованието и към ръководството на университетите и правителството. Сред по-важните от тях са тези за: деполитизиране на университетите, субсидиране или премахване на плащането на 8-седмичната практика от университета (50 евро); намаляване на таксите за чуждестранни студенти (50%); публикуване на статута на университета и доклад за оценяването на преподавателите на територията на университета от студентите; подобряване на преподавател на ръководна длъжност – дали е зачетен законът и сроковете за академично израстване на преподавателите в частните и държавните университети, какъв е статутът на студентския парламент и дали той функционира като независима организация или е под ръководството на университета и др.