Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Напрежение в Гърция и гласове "против" договорката с еврозоната

14 юли 2015, 08:00 часа • 9916 прочитания

Коалиционният партньор в правителството на Алексис Ципрас - Панос Каменос заяви, че няма да подкрепи предложените от кредиторите мерки, но ще остане в управляващата коалиция.

Лидерът на АНЕЛ /Партията на независимите гърци/ Панос Каменос каза, че в споразумението се говори за мерки, включващи дори конфискация на домове и той няма да се съгласи с това. Премиерът Ципрас вече е изправен пред несъгласие в редиците на собствената си партия "Сириза" заради преговорите, донесли спасителен пояс от 86 млрд. евро, за да се предотврати финансов срив на страната. Проевропейските опозиционни партии може да подкрепят мерките, изисквани от кредиторите, срещу отпускането на помощ за Гърция, като така ще осигурят приемането им.

Гръцкият парламент трябва да одобри пакета от мерки, включително увеличаването на ДДС и пенсионната реформа.

Снощи (13 юли) пред гръцкия парламент имаше протест срещу новата договорка. От Синдиката на държавните служители пък вече призоваха за масови стачки заради договорката с еврозоната.

Междувременно бившият гръцки министър на финансите Янис Варуфакис нарече проекта за споразумение с кредиторите "нов Варшавски договор" и заяви, че няма да гласува за новите меморандуми.

В интервю за австралийското радио "New Statesman", цитирано от РИА "Новости", той съобщи също, че правителството на Гърция тайно се е готвело да печати драхми, ако страната му бъде принудена да се откаже от еврозоната.

"Това няма нищо общо с икономиката. Това е нов "Версайски договор" и премиерът го знае", каза Варуфакис. По думите му "новият Версай" е престъпление срещу Европа. Коментирайки срещата на върха в Брюксел, Варуфакис каза, че това е било "политика на унижението". "Тройката /кредитори/ бе уверена, че ще го заставят /Ципрас/ да съжалява за всяка произнесена дума като критика на Тройката през последните пет години. Не само през последните шест месеца, откакто сме в правителството, но и предходните години", заяви Варуфакис. Той сравни договора с военния преврат през 1967 г., когато, по думите му, "използваха танкове срещу демокрацията, а сега - банки".

"Чуждите сили използваха банките, за да вземат властта". Бившият министър изрази мнение, че е по-добре за Ципрас да отиде на избори, отколкото да внесе такова предложение в парламента. "Ще е изненадващо, ако той остане премиер след това престъпление срещу Европа", каза Варуфакис. Бившият финансов министър разказа за тайната подготовка за печатане на драхми, ако страната бъде принудена да се откаже от еврото.

"Като отговорно правителство ние знаехме, че има значително съглашение в Европа да ни изхвърлят. Трябваше да имаме малка тайна група хора и план, в случай на излизане от еврозоната", сподели той и подчерта, че от първия ден е мислел за "Grexit". Той каза, че е имал план за противодействие на закриването на банки. Варуфакис твърди, че е предупредил кабинета за това, че ЕЦБ ще затвори банките в продължение на месеци с цел да принуди Гърция да приеме "унизителното споразумение". Неговата препоръка да се даде "активен отпор" не е намерила поддръжка.

Варуфакис изрази опасения, че политиката на бедност ще доведе до засилване на крайнодесните сили в Гърция. "Ако нашата партия "Сириза", която подхранваше толкова надежди в Гърция, преклони глава пред тази нова форма на постмодерна окупация, то аз не виждам никакъв друг изход, освен по-нататъшно засилване на "Златна зора", каза той. След заявлението си драхмата един от депутатите на ПАСОК настоя да чуе как той е изпълнявал задълженията си на финансов министър. На това Варуфакис отговори чрез Twitter, че е готов да го направи. "Изберете който е да е било форум, който и да е било съд, която е да е било арена, ако искате. Аз ще бъда там, за да защитя петте месеца борба", прие предизвикателството той.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес