Премиреът на Гърция Кириакос Мицотакис увери местните фермери, че опасенията им, че ще се наложи да се откажат от памучните култури, са неоснователни, пише гръцкото издание Kathimerini.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Откъде дойде притеснението им?
Повод за притесненетия им е генералният план за Тесалия, който надхвърля 400 страници и е може би първият холистичен опит за управление на проблема с водните ресурси на региона.
Предложението е разработено от холандски експерти специално за централната гръцка Тесалийска равнина и цели да я защити от наводнения.
Генералният план беше възложен след миналогодишното опустошително наводнение, причинено от бурята "Даниел".
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Това не означава, че трябва внезапно да изоставим отглеждането на памук или да започнем драстични интервенции в преструктурирането на културите. Проучването също не предлага подобни действия. Би било несправедливо да се съсредоточим само върху този аспект, пренебрегвайки извършената обширна аналитична работа. Затова още от самото начало искам да уточня, че този въпрос не се повдига“, уточни Мицотакис. ОЩЕ: Къде се отглежда памук в България?
Το master plan για τη Θεσσαλία ξεπερνά τις 400 σελίδες και αποτελεί ίσως την πρώτη ολιστική προσπάθεια διαχείρισης του προβλήματος των υδάτινων πόρων της Θεσσαλίας. Αφορά μια σειρά από σημαντικούς τομείς και για τη σύνταξή του δούλεψαν περισσότεροι από 40 επιστήμονες. pic.twitter.com/bmGyQ6mJIU
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
— Prime Minister GR (@PrimeministerGR) March 11, 2024
Щетите от свръхексплоатацията на подпочвени води
Според Мицотакис генералният план се застъпва за холистичен подход към управлението на водните ресурси в Тесалия, като признава, че „щетите от свръхексплоатацията на подпочвените води през предходните години могат да бъдат необратими“.
„Не трябваше да чакаме бурята "Даниел", за да признаем изчерпването на водните ресурси на Тесалия", отчита гръцкият премиер. ОЩЕ: ЕК одобри включването на памука в схема на държавната помощ