Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мицотакис: Не е справедливо Гърция да се справя сама с миграцията

10 юли 2023, 20:52 часа • 879 прочитания

Гърция не бива да бъде натоварена със задачата да управлява миграцията за ЕС сама, нито да бъде обвинявана, че не спасява хора в морето. Това заяви министър-председателят Кириакос Мицотакис, цитиран от АНА-МПА. Той заяви това в изявление след срещата си с латвийския премиер Кришанис Каринш в столицата Рига, по време на първото посещение на гръцки министър-председател в Латвия за последните 20 години.

Мицотакис подчерта, че миналата година Гърция и Латвия са отбелязали 100 години от установяването на двустранни дипломатически отношения и „въпреки географското разстояние се изправят пред политически и икономически предизвикателства“ по идентичен начин. Гръцкият министър-председател подчерта, че „няма просперитет без сигурност и свобода“, и посочи необходимостта да се подкрепя Украйна срещу руската инвазия – въпрос, който ще бъде обсъден на предстоящата среща на НАТО във Вилнюс. 

Кириакос Мицотакис каза, че макар да са изправени пред различни предизвикателства по отношение на миграцията, двете държави са съгласни, че ЕС се нуждае от ефективно управление на външните граници. Към това гръцкият премиер допълни, че трябва да се търси обща и разбираема европейска формула. „Миграцията е въпрос, който засяга ЕС като цяло, и е несправедливо страни като Гърция да носят тежестта да охраняват сами маршрутите – като тези през Средиземно море – или да бъдат обвинявани, че не спасяват човешки животи, когато всеки ден техните власти водят битка в морето срещу трафикантите, отговорни за всяка трагедия“, категоричен бе гръцкият премиер, цитиран от БГНЕС. 

Той подчерта за пореден път, че „колкото по-малко кораби се опитват да прекосят Средиземно море, толкова по-малка е вероятността да се стигне до човешки трагедии“ и изтъкна, че Гърция „е разбила модела на трафикантите по морския маршрут в Източното Средиземноморие“ – нещо, което според него трябва да се направи в цялото Средиземноморие. „Сега имаме много по-добро взаимно разбиране на позициите си по редица геополитически въпроси“, завърши изказването си министър-председателят, като подчерта, че в крайна сметка това е смисълът на членството в ЕС или дори в НАТО.

Фон дер Лайен: ЕС дава 15 млрд. евро помощ на държавите в областта на миграцията и защитата на границите

В изявлението си след срещата с гръцкия премиер в Рига Кришанис Каринш също подчерта, че укрепването на сигурността на външните граници на ЕС е от голямо значение, като отбеляза, че миграцията е предизвикателство и трябва да бъде контролирана. Той поясни, че срещата с Кириакос Мицотакис е била посветена на икономическото сътрудничество между двете страни в контекста на общото им участие както в Европейския съюз, така и в НАТО, а също и на европейската политика по отношение на миграцията.

На 14 юни край гръцкия град Пилос претоварен с мигранти кораб се преобърна и потъна в международни води. Гръцката брегова охрана спаси 104 души, но стотици мигранти се удавиха в една от най-смъртоносните морски катастрофи в Европа през последните години. Причините за корабокрушението все още се разследват. Оцелелите твърдят, че корабът се е преобърнал след опит за изтегляне от гръцката брегова охрана, което Гърция отрича.

Гърция е един от основните пътища към Европейския съюз за бежанци и мигранти от Близкия изток, Азия и Африка, пише Ройтерс. Близо 1 милион бежанци и мигранти са преминали от Турция към гръцките острови през 2015 г., но притокът на мигранти е значително намален след сключването на пакта между ЕС и Турция през март 2016 г.

Фронтекс: Гърция пренебрегна наше предложение за самолет за наблюдение на фаталната лодка с мигранти

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес