Историята, която се учи в основното и средното образование, трябва да развива критично мислене у децата, но в момента тя не изпълнява тази своя роля. В момента в историята има развитие на силни политически митове, злоупотреба с историята и историческото образование, което подклажда конфликти вътре в нашето общество между различните етноси: македонци – албанци, албанци – сърби, албанци – турци, македонци - турци.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Това заяви в интервю пред телевизия „Сител” историкът Петар Тодоров от Института за национална история и член на съвместната българо-македонска комисия по исторически и образователни въпроси.
Той подчерта, че ромите изобщо липсват от учебниците по история.
„Помислете си как се чувства един представител на ромската общност в Република Северна Македония, при положение, все едно изобщо не съществуват в страната”, каза той. Според Тодоров, това следва да се промени и всички са съгласни, че трябва да има реформа, за да има съвременно образование, което ще развива критично мислене и няма да дава повод за разделение.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Коментарът на историка е във връзка с дебата в Северна Македония относно необходимостта от преработването на съдържанието на учебниците в училище.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Според него, не издържат твърденията, че промените ще доведат до „заличаване на македонската идентичност”. Достатъчно е да се погледнат учебниците по история за четвърти клас, например, за да стане ясно, че онова, което се учи в момента, не се различава от изучаваното преди години, смята историкът Петар Тодоров.