Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Македонците са против промяна на конституцията, сочи проучване

30 ноември 2018, 16:50 часа • 1153 прочитания

Повече от 50% от македонците се противопоставят на промяната на конституцията в резултат на Договора от Преспа за промяна на името, показа най-новото телефонно допитване до общественото мнение за текущите държавни политики и конституционните промени на MKD.mk и агенцията Market Vision.

Подкрепяте ли решението на парламента за промяна на конституцията с цел промяна на името на Република Македония беше един от въпросите в това проучване.

С отговор "да, подкрепям" се съгласиха 37,6%, а срещу промяната на конституцията и името са 51,5% от анкетираните. С "Не знам" отговориха 10,9%.

Според етническа принадлежност, 62,2% от македонците са против промяната на конституцията и името, а 28% - за. За албанците този процент съответно е 76,5% за, а срещу 6,7%.

От анкетираните, които подкрепят промените в конституцията (37,6%) 37 на сто не знаят дали са за или против промяна на част от текста в преамбюла, "решенията на АСНОМ" с "обявяване от Първото заседание на АСНОМ".

Срещу такова промяна са 7,9 на сто, а 55,1 на сто от тези, които подкрепят промените в конституцията, нямат проблем с превключването на решенията с обявяване от АСНОМ.

За добавяне в преамбюла и на Охридското рамково споразумение 56,8 на сто от тези, които подкрепят промените в конституцията, са „за“, а „против“ 14,7%, а отговор "не знам" са избрали 28,5%.

По отношение на гласуването за пристъпване към конституционните промени на 19 октомври, 53,2 на сто от анкетираните са убедени, че депутатите на ВМРО-ДПМНЕ са били повлияни, когато са гласували за промяна на конституцията. Това, че гласуваха по собствената си воля, смятат 24,3% , а не знаят или отказват да отговарят 22,5% от респондентите.

За това какъв би могъл да бъде пазарът за такова гласуване на депутатите от ВМРО-ДПМНЕ, анкетираните, които смятат, че това е било под влияние (53,2%) дават самите отговор на открит въпрос и казаха, че това е резултат от обещания за освобождаване от обвинения (31,3%), заплахи и натиск (29%), финансови ползи (17%) .В тази позиция на респондентите етническата принадлежност почти нямаше никакво влияние.

Коя личност е повлияла на решението на депутатите от ВМРО-ДПМНЕ, от тези, които са отговорили, че са го направили под влияние, 44.3 на сто смятат, че ключовата личност за това влияние е Зоран Заев (заедно с правителството и СДСМ), 15,3% са отговорили, че това беше чуждестранният фактор, САЩ и Европа, Сашо Миялков 4%, Специалната прокеуратура - 1.4 ...

Анкетираните бяха помолени по скала от 1 до 5 да оценят работата на президента и премиера, на правителството, държавните институции, съдебната система, Специалната прокуратура и кметове.

Ако се приеме, че оценките 4 и 5 са ​​положителни, че тройката е неутрална, а 1 и 2 са лоши, тогава президентът (35,6%), премиерът (30,6%), кметовете на общините (31,9%) и Специалната прокуратура (31.5%) имат най-много четворки и петици.

Същевременно същите предизвикват и най-голямо недоволство от работата им – 46,1 на сто от анкетираните дават на правителството единица или двойка, на президента 45,4%, на премиера 44%, на държавните институции 44,9 процента .

Гражданите убедително са недоволни от съдебната власт – 51,3 на сто от респондентите писаха единица или двойка на съдии и прокурори.

Това проучване на общественото мнение се проведе от 21 до 27 ноември.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес