Погребението на последния гръцки крал Константин II ще се състои днес, като се очаква множество европейски кралски особи да пристигнат в Атина за службата.
По време на церемонията кралски особи от Великобритания, Дания, Люксембург, Монако, Нидерландия, Норвегия и Испания ще отдадат почит на бившия монарх, който почина на 82-годишна възраст.
В Гърция обаче възникнаха спорове относно организацията на погребението.
Константин е разединителна фигура в историята на страната и правителството реши да не му оказва чест с държавно погребение.
Частната служба започва в 12:00 ч. на обяд в митрополитската катедрала в Атина, като се очакват близо 200 гости.
На нея ще присъстват цялото кралско семейство на Испания, датската кралица Маргрете II и престолонаследникът Фредерик, шведското кралско семейство, кралят и кралицата на Нидерландия, великият херцог на Люксембург Анри, норвежкият престолонаследник Хаакон и принцът на Монако Албер II.
Британската корона ще бъде представена от принцеса Анна, дъщеря на покойната кралица Елизабет II. Не се очаква към нея да се присъединят крал Чарлз III, братовчед на бившия гръцки крал, и кръщелникът на Константин - принц Уилям.
Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис и президентът Катерина Сакеларопулу няма да присъстват на погребението.
Тялото на Константин ще пъде изложено за поклонение от 6:00 ч. сутринта (08:00 ч. по Гринуич) до 10:00 ч. сутринта, за да могат гражданите да отдадат почитта си.
Много гърци изпитват безразличие или неприязън към бившия крал.
Последният член на вековна династия, Константин е управлявал само три години, когато през 1967 г. брутална военна диктатура поема контрола над страната.
Според разсекретени американски дипломатически телеграми Константин може би сам е обмислял въвеждането на военно положение преди преврата.
Близо осем месеца след като хунтата завзема властта, Константин организира военен контрапреврат, който се проваля. Той бяга в Рим заедно с останалата част от кралското семейство, а по-късно и в Лондон.
Хунтата премахва монархията през 1973 г., а гърците гласуват тя да не се възстановява след победата на демокрацията през 1974 г.
По-късно Константин е въвлечен в ожесточен спор за собственост с гръцката държава, а през 1994 г. гръцкото му гражданство е отнето.
Бившият крал се завръща в Гърция през 2013 г., като продава лондонското имение с площ 9500 кв. м, в което семейството му живее от четири десетилетия, пише БГНЕС.