Македонско-българската историческа комисия изобщо не обсъжда определянето на статута на МПЦ-ОА (Македонска православна църква – Охридска архиепископия – бел. ред.), а това, което е валидно, е само когато в комисията има консенсус, каза днес премиерът Димитър Ковачевски, цитиран от БГНЕС.
„Тази сутрин Историческата комисия имаше изявление, в което обясниха подробно от какъв аспект комисията анализира историческите периоди и ролята на различните институции в тези исторически периоди и също така потвърдиха, че изобщо не се разговаря за статута на църквата от всякакъв аспект. Така че мисля, че всички онези, които правят изявления, основани на спекулации през последните два дни, трябва да се въздържат от това и винаги да чакат официалните изявления на Историческата комисия. И смятам, че изявлението на всички подписани членове на нашата комисия е много ясно, че не може да става въпрос за каквото и да било определение на статута на MПC-OA“, каза Ковачевски в отговор на журналистически въпрос.
Припомняме, че на 25 ноември доц. д-р Наум Кайчев – историк и заместник-съпредседател на комисията, която заседава в Скопие, заяви, че основният дебат в същия ден е бил фокусиран върху темата за Охридската архиепископия в учебниците за седми клас в училищата в РС Македония.
„Бяхме близко до решение сутринта на днешния ден, но за съжаление колегите от Република Северна Македония се отдръпнаха от някои предварително набелязани позиции и не можахме да стигнем до решенията, които очакват нашите две общества. Става въпрос по-специално за произхода на Охридската и автокефалния характер на Българската православна църква, от която тя произхожда”, сподели доц. Кайчев.
Българската страна, твърди Ковачевски, прави изявления за себе си, а това, което е валидно, е само когато Историческата комисия с всичките 14 членове има консенсусна позиция по всеки въпрос. Всичко останало са изявления, които нямат влияние върху окончателния резултат от работата на Историческата комисия, каза той.
„Тя работи независимо и това беше целта - историците да се занимават с история, а политиците - с политика. Единственото валидно решение, което Историческата комисия може да донесе, е това, което да бъде одобрено от всички 14 членове - седем от наша страна, седем от българска страна, с техните подписи, и да бъде въведено на реципрочна основа в двете страни“, каза още Ковачевски.