Министър-председателят на югозападната ни съседка Димитър Ковачевски е доволен, че опозицията няма против конституционните промени. Това става ясно от негова публикаци в Twitter.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"Добре е, че опозицията не е против конституционните промени, защото Северна Македония има исторически шанс за интеграция в ЕС. Промените в конституцията са значителна крачка напред по европейския ни път, а гласуването за тези поправки, е гласуване за европейското бъдеще на страната ни", смята Ковачевски. ОЩЕ: Ковачевски вече свързва Северна Македония с Европа (СНИМКИ)
Добро е што опозицијата не е против уставни измени, затоа што Северна Македонија има историска шанса за интеграција во ЕУ.
— Dimitar Kovachevski (@DKovachevski) June 8, 2023
Уставните измени се значаен чекор напред на нашиот европски пат, а глас за овие измени, е глас за европската иднина на нашата земја. pic.twitter.com/cZnusPZSZ7
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Северна Македония трябва да включи българите в своя основен закон. Именно това е условието на България за започване на преговорите за присъединяване на Скопие, до което се стигна в резултат на така нареченото френско предложение, одобрено миналата година. Припомняме, че на 24 юни 2022 г. Народното събрание на България взе историческо решение да даде мандат на Министерския съвет да одобри предложението на Френското председателство на Съвета на ЕС за започване на преговорите за еврочленството на Северна Македония. Така страната ни вдигна ветото, което досега блокираше преговорите на Скопие за членство в Европейския съюз. В средата на юли предложението на Франция бе одобрено и в Северна Македония.
Като резултат от френското предложение на 17 юли се подписа двустранен протокол, който всъщност ще е част от преговорните документи на Северна Македония за ЕС. В този протоко правителството на България заявява готовност да даде съгласие за провеждане на първата Междуправителствена конференция на ЕС с Република Северна Македония веднага след като Скопие включи в своята конституция тези нейни граждани, които живеят на територията на тази държава и са част от други народи, какъвто е българският народ.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина