Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Косово отхвърли проекта мини-Шенген, иска сделка с ЕС

29 юли 2021, 15:11 часа • 1738 прочитания

Премиерът на Косово Албин Курти отхвърли като неперспективна инициативата за свободно икономическо пространство между Албания, Сърбия и РС Македония – т.нар. мини-Шенген. Вместо това той призова регионът да сключи търговско споразумение с Европейския съюз.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

„Ние не одобряваме инициативата, чието начало бе положено в Нови Сад, Сърбия, поради което не получихме официална покана да се присъединим към тази среща. Ние считаме така наречения мини-Шенген за неперспективна инициатива за региона. Предложихме да се засили регионалното сътрудничество, като се премине от CEFTA към SEFTA, съгласно модела EFTA-EEA, от който всички държави от Западните Балкани едновременно биха имали полза“, се казва в прессъобщение на косовското правителство преди началото на 9-ти среща между лидерите на трите балкански държави за мини-Шенген.

Идеята на Курти е да се премине от Централноевропейското споразумение за свободна търговия (CEFTA), което включва предимно държави от Централна Европа и някои от Югоизточна Европа, към SEFTA (Споразумение за свободна търговия в Югоизточна Европа). Според виждането на Курти, SEFTA трябва да бъде подобна на съществуващото търговско споразумение между Европейския съюз и 4-те държави извън ЕС - Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария.

Според него, това наистина ще засили икономиките на региона и ще ги подготви за бъдещото им присъединяване към ЕС.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

От друга страна, инициативата мини-Шенген, предложена през 2019 г. от Александър Вучич, Еди Рама и Зоран Заев, има за цел да установи свободно движение на стоки, хора, услуги и капитали само в рамките на Западните Балкани.

Босна и Херцеговина, Косово и Черна гора отказаха да се присъединят към нея, призовавайки Европейския съюз да бъде включен в подобна инициатива, предвид стремежа и усилията на региона да се присъедини към блока, съобщава информационният портал „exit.al”.

Въпреки това Рама, Вучич и Заев се ангажираха да развият проекта си с или без участието на другата половина на региона.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес